Teatr Arka zaprasza na "Jądro ciemności"

     „Zdobywanie ziemi, polegające przeważnie na tym, że się ją odbiera ludziom o odmiennej cerze lub trochę bardziej płaskich nosach, nie jest rzeczą piękną, jeśli się w nią wejrzy zbyt blisko. Odkupia ją tylko idea. Idea tkwiąca w głębi; nie sentymentalny pozór, tylko idea; i altruistyczna wiara w tę ideę — coś, co można wyznawać i bić przed tym pokłony, i składać ofiary…”

     Tymi słowami z „Jądra Ciemności” w 1899 roku Joseph Conrad obnażał hipokryzję europejskiego kolonializmu i mających usprawiedliwiać go idei. Niesienie prawa, oświecenia, technologii i innych osiągnięć zachodniej cywilizacji? Odkrywanie nieznanych lądów i ludów dla dobra nauki? A z drugiej strony pogarda dla tych, których miało się ucywilizować, przemoc, pycha i chciwość.
Czasy kolonializmu, zdałoby się, dawno minęły, ale czy minęła chęć dominacji i kierujące ludźmi motywy? Czy i dziś nie patrzymy na tych, których nie znamy i nie rozumiemy jak na egzotyczne okazy w klatkach ogrodów zoologicznych? Czy pod pozorem niesienia im lepszego życia i „wyższych” wartości, nie niszczymy ich szczęścia i ich samych?

     A może w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami jak oni? Może to czarny jest białym, a biały jest czarnym? Może ten „prymitywny” jest bliższy prawdy i światła niż ten „ucywilizowany”? Może niszcząc innych, naprawdę niszczymy sami siebie, zamykając się w kręgu strachu, przemocy i cierpienia? I czy jest jakieś wyjście z tego kręgu?

     Do szukania odpowiedzi na te pytania zachęcają twórcy spektaklu „Jądro ciemności” inspirowanego opowiadaniem Josepha Conrada, który można obejrzeć w teatrze „Arka” we Wrocławiu. Reżyser Renata Jasińska, autorzy muzyki: Kamila Salach, Jacek Zamecki, Bartłomiej Pakos i Radosław Wojtas, choreograf Jan Nykiel, scenografowie oraz występujący na scenie aktorzy tworzą wspólnie dzieło niezwykłe: tajemnicze, mroczne, przerażające i wzruszające zarazem.

     Doskonałe kreacje aktorskie Magdy Korczyńskiej, Krzysztofa Brzagonia i Agaty Obłąkowskiej-Woubishet uzupełnia wspaniała gra artystów niepełnosprawnych, wśród których szczególnie wzrusza rola Anny Rzempołuch. Jak zwykle w „Arce”, ważną rolę w spektaklu odgrywa muzyka w świetnym wokalnym wykonaniu aktorów oraz choreografia z wieńczącym spektakl brawurowym taneczno-akrobatycznym występem małego Tymka Woubisheta.

     Autorkami scenariusza "Jądra ciemności" są Renata Jasińska i Jarosława Makus.  Spektakl powstał dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Wrocławia i darowiźnie Fundacji KGHM.

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl