Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 345Wszystkich: 13952675

Tradycje wielkanocne w Czechach i na Morawach

2015-04-04 10:00

     Zamki, pałace i skanseny w Czechach szykują się do powitania wiosny. Zapraszamy na wybrane imprezy, podczas których zapoznamy się z regionalnymi zwyczajami wielkanocnymi i przysmakami.

     W weekend 4-5 kwietnia warto odwiedzić zamek Bítov na Morawach Południowych (ok 30 km od Znojma). Spróbujemy tu staroczeskich przysmaków z kuchni zamkowej. Zamek będzie czynny dla zwiedzających w godz. od 9:00 do 16:00.

     Barwny program świąteczny szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków i inne atrakcje. W podróż w dawne czasy zaprasza od 4 do 6 kwietnia skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (ok 50 km od Ostrawy). Goście będą mogli samodzielnie upiec pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę czy ozdobić pisanki. Nie zabraknie także występów miejscowych zespołów folklorystycznych.

     Zwyczaje, rzemiosła i życie mieszkańców w XIX wieku przybliży zamek Křivoklát (60 km od Pragi), od 4 do 6 kwietnia. Dolny dziedziniec ożywi jarmark rzemiosł, muzyka i przedstawienia teatralne. Na zamek Křivoklát możemy wyruszyć z Pragi specjalnym pociągiem parowym. Bilety na pociąg zakupimy na Dworcu Masaryka i dworcu Praha-Braník.

     Ponad 800 pisanek ze strusich, gęsich, kaczych, kurzych i przepiórczych jaj zobaczymy na zamku w mieście Jindřichův Hradec (Czechy Południowe). Wystawa będzie czynna od 28 marca do 12 kwietnia.

     Morawski zamek Šternberk koło Ołomuńca zaprasza 4 kwietnia rodziny z dziećmi na wielkanocny jarmark dziecięcy. Na najmłodszych czekają pokazy zdobienia pisanek i wykonywania rozmaitych dekoracji świątecznych, także barwny program rozrywkowy.

Dziennik Turystyczny TTG
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook