Trzy miesiące kultury ESK
W barze Barbara, informacyjnym centrum ESK, podsumowane zostały dzisiaj trzy pierwsze miesiące kulturalnego życia Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Liczby robią wrażenie, zarówno jeśli chodzi o ilość zorganizowanych w tym czasie imprez, jak i liczbę uczestniczących w nich osób. Od początku roku we Wrocławiu odbyło się 200 różnego rodzaju wydarzeń, od koncertów, przedstawień teatralnych i wystaw po happeningi i spotkania z ciekawymi ludźmi.
Jeśli liczyć od ubiegłego roku, gdy już odbywały się imprezy związane z ESK, to do chwili obecnej wzięło w nich udział ok. 2,4 miliona osób. Statystycznie więc, każdy mieszkaniec Wrocławia wziął udział w imprezach ESK przynajmniej kilka razy. W 2016 roku największą publiczność zgromadził Weekend Otwarcia Przebudzenie, w którym wzięło udział 120 tysięcy osób. Dźwięki Wrocławia zainteresowały 30 tysięcy osób, a Płonącą Wyspę odwiedziło 10 tysięcy. Tyle samo obejrzało niezwykłą wystawę „Brzmienia” Eduardo Chillidy. Dużą popularnością cieszył się koncert Ennio Morricone, który zagrał przy pełnej Hali Stulecia dla 5 tysięcy osób.
Chociaż wśród wrocławskich dziennikarzy działalność biura prasowego ESK budzi różne emocje, warto zauważyć, że w mediach (zarówno polskich, jak i światowych) ukazało się ponad 7200 publikacji na temat Europejskiej Stolicy Kultury (poza Polską, najwięcej u naszych zachodnich sąsiadów). Biuro ESK oceniło efekt marketingowy tych publikacji na kwotę ok. 45 milionów złotych.
Wrocław nie zmniejsza tempa. Zaprezentowany dziennikarzom w Barbarze katalog imprez na kwiecień jest imponujący. Kolejne miesiące mają być równie ciekawe i równie obfitujące w wydarzenia. Niewątpliwymi hitami w kwietniu będą: Miesiąc Lwowski, Jazz nad Odrą, Poczytaj mi Wrocław, wydarzenia filmowe w Kinie Nowe Horyzonty, czy wystawa „Osiedla Werkbundu”. To oczywiście subiektywny wybór, imprez jest tak dużo, że każdy może stworzyć swój własny „Top 10”.
Na koniec warto wspomnieć, że Wrocław nie odcina się od regionu i chętnie dzieli się swą kulturalną metropolitalnością. Jak nam powiedział Marek Sztark, koordynator projektu „Dolny Śląsk”, w ciągu ostatnich miesięcy zorganizowanych zostało dziewięć wypraw Art-busa, który przywiózł do Europejskiej Stolicy Kultury blisko pół tysiąca osób z takich miast jak Kłodzko, Nowa Ruda, Lubań, Świdnica, czy Krotoszyn i Radwanice. Uczestnicy wyjazdów wzięli udział m.in. w Przebudzeniu, koncercie Ennio Morricone oraz odwiedzili wystawy: „Brzmienia” Eduarda Chillidy, „Made In Europe” oraz „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. Przy organizacji tego typu wyjazdów ESK współpracuje z regionalnymi ośrodkami kultury, starostwami oraz organizacjami pozarządowymi. Współpraca jest tak owocna, że kłodzki PKS okleił nawet jeden ze swoich autobusów barwami ESK.
Fot. Archiwum ESK