Tundra w sercu Europy? W Karkonoszach!
Krkonošski národni park jest najstarszym parkiem narodowymm w Republice Czeskiej. Gatunkowa różnorodność karkonoskiej fauny i flory jest największa ze wszystkich okolicznych górskich terenów w Europie. Dzięki unikalnym warunkom przyrodniczym, w Karkonoszach wytworzył się i co najważniejsze, zachował do dnia dzisiejszego, obszar arktyczno-alpejskiej tundry, która jest przyrodniczym skarbem i tym, co najcenniejszego można w naszych górach spotkać. Właśnie ten aspekt przyrodniczy chce dyrekcja KRNAP przypomnieć w ramach społecznej akcji „Karkonosze – tundra w sercu Europy“, która rozpoczęła się kilka dni temu i potrwa przez najbliższy miesiąc.
- Celem działań KRNAP jest ochrona karkonoskiej przyrody, a jednym z narzędzi, jakie do tego wykorzystujemy jest komunikownaie się ze społeczeństwem za pomocą różnego rodzaju akcji informacyjnych. W dłuższej perspektywie czasu staramy się uświadamiać szerokiej publiczności, w czym tkwi wyjątkowość naszego parku narodowego i dlaczego powinniśmy chronić występującą w nim przyrodę. A karkonoska tundra jest bez wątpienia jednym z głównych powodów, dlaczego w Karkonoszach mamy park narodowy – mówi dyrektor Krkonošskiego narodnego parku, Jan Hřebačka. – Kampania reklamowa „Karkonosze – tundra w sercu Europy“ ma nacelu uświadomienie, że w Karkonoszach mamy coś tak wyjątowego, że nie znajdziemy tego nigdzie indziej na świecie i dlatego musimy to chronić, tak jak chroni się cenne zabytki architektoniczne. Karkonosze nie są tylko miejscem uprawiania sportów outdoorowych, ale przede wszystkim jest to miejsce wyjątkowe z przyrodniczego punktu widzenia – dodał Hřebačka.
W ramach kampanii przygotowane zostały reklamy, spoty radiowe, banery przeznaczone do internetu oraz zewnętrzne reklamy wielkopowierzchniowe. Ważną częścią kampanii są imprezy, które zostaną zorganizowane w centrach pięciu wybranych miast (Jablonec, Liberec, Pardubice, Hradec Králové, Praga). Dla dzieci przygotowane zostaną interaktywne stanowiska, przy których będą mogły wykazać się kreatywnym myśleniem. Dorośli z kolei będą mieli możliwość poznania ciekawostek o tundrze i jej mieszkańcach, obejrzeć filmy, fotografie, czy też wziąć udział w kwizach.
Powstanie karkonoskiej tundry to rzecz wyjątkowa. W okresie czwartorzędowego zlodowacenia nasuwał się na Europę północny lodowiec, a z nim przeniknęła aż do Europy Środkowej północna tundra. Grzbiety gór stały się skrzyzowaniem, na którym doszło do spotkania północnej i alpejskiej przyrody. Kiedy później wyraźnie się ociepliło, lodowce ustąpiły z powrotem na północ lub w wysokie partie Alp. W tym czasie najwyższe partie Karkonoszy stały się wyspą, którą oddzielał od pozostałych górskich terenów rozległy las. Podczas długiej, wielowiekowej izolacji, zachowało się tutaj wiele gatunków flory i fauny z dawnych epok lodowcowych.
Radek Drahný – KRNAP
Tłumaczenie: Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl