Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-05-06 23:51

  Kilka tygodni temu na rynku ukazała się mapa "Góry Kamienne i Wałbrzyskie", wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo Plan, w skali 1:40 000. Nie musieliśmy długo czekać, by do rąk dostać także laminowaną wersję tej mapy. Mapy laminowane, czy też drukowane na tzw. papierze syntetycznym, cieszą się coraz większą popularnością, bo mimo że są droższe od wersji papierowych, to z pewnością posłużą znacznie dłużej

 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3026Wszystkich: 10581760

Twierdza Legend w Srebrnej Górze

2020-10-03 10:00

     Największa górska twierdza w Europie. Najbardziej tajemnicze opowieści i baśnie. Od 3 do 4 października 2020 r. Srebrna Góra na Dolnym Śląsku stanie się stolicą legend. Twierdza Legend to pierwszy taki festiwal, podczas którego będzie można nie tylko stanąć oko w oko z legendarnymi postaciami, posłuchać historii o rozbójnikach, walecznych rycerzach, ukrytych skarbach oraz duchach, ale również poznać przekrojową historię powstawania legend i miejsc z nimi związanych.

     - Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Każdy, kto się tu urodził, żyje w cieniu atmosferze tajemniczości, przecież to u nas ukrywane były Złote Pociągi, my mamy najwięcej zamków i pałaców w Polsce, w każdym z nich zaś straszy biała dama, rycerz bez głowy albo jakiś występny książę, Karkonosze mają swoje opowieści o Liczyrzepie, w licznych podziemiach czyhają zagubieni przed wiekami górnicy lub poszukiwacze. Postanowiliśmy pozbierać te wszystkie historie i pokazać je podczas jednej imprezy w Twierdzy Srebrna Góra. - mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, której fundacja Projekt Historia organizuje wraz z Twierdzą Srebrna Góra jesienny festiwal.

     Sama twierdza, która góruje nad malowniczą Srebrną Górą również ma mnóstwo legend. Wzniesiona w XVIII, uchodziła za nigdy niezdobytą.  Donżon – jej serce – to największy tego typu obiekt w Europie, składa się z czterech połączonych kurtynami wież o średnicy sześćdziesięciu metrów każda i murów o dwunastometrowej grubości. 

     - Podobno na terenie naszej twierdzy ukryty jest talar Fryderyka Wielkiego. Kiedy władca dowiedział się, że sama budowa studni w twierdzy miała kosztować 999999 talarów, dorzucił jeden dla równego rachunku i wiele osób wierzy, że kiedyś odnajdzie tę monetę – tłumaczy Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra.  Z samymi studniami, których głębokość przekracza sześćdziesiąt metrów (najgłębsza liczy osiemdziesiąt cztery metry) również wiążą się niezwykle barwne historie. Warto je przypominać.

     Twierdza Legend to dwa dni spotkań z pisarzami, autorami baśni i przewodnikami, a także zabawy dla dzieci i dorosłych. W programie m.in. spektakle teatru kukiełkowego, spotkania z sokolnikiem, czarodziejką, płukanie złota oraz poszukiwania skarbów dla najmłodszych.  Od niedawna w twierdzy można pożyczyć wykrywacz metalu i spróbować swoich sił eksploratorskich w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. W czasie festiwalu w zakamarkach twierdzy dodatkowo ukryte zostaną drobne „skarby”, których pomogą szukać członkowie grupy poszukiwawczej Hunter z Polkowic. Kantyna Polowa „Na tyłach” zaprezentuje ogromny tort w kształcie twierdzy, zaś zaproszeni goście z różnych zakątków Dolnego Śląska będą opowiadać legendy z ich stron. Swoją obecnością zapowiedzieli goście z Kopalni Złota w Złotym Stoku, Twierdzy Kłodzko, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego z Ziębic, Karkonoskie Tajemnice oraz księżniczka Małgorzata z zamku Grodno. Dodatkową atrakcją będą spotkania dla dzieci i dla dorosłych ze znanymi autorami. Joanna Lamparska, autorka książek o tajemnicach, zamkach i podziemiach opowie skarbach ukrytych na Dolnym Śląsku, Tomasz Duszyński, pisarz zabierze nas śladem rozbójników i wyjaśni, co zainspirowało braci Grimm. Ludmiła Gajda z Wieży Książęcej w Siedlęcinie wyjaśni skąd na Dolnym Śląsku wziął się król Artur i jego Rycerze Okrągłego Stołu.

     Twierdza Legend ma być w założeniu atrakcją dla całej rodziny, ale mieć również walor edukacyjny. W końcu w każdej legendzie jest jakieś ziarnko prawdy, a odkrywanie nieznanego jest ekscytujące. W końcu w każdym z nas drzemie ciekawe świata dziecko. Organizatorami Twierdzy Legend są Twierdza Srebrna Góra i Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”. Patronatem honorowym festiwal objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Nagrody ufundowały Militaria.pl

Szczegółowy program: 

SOBOTA 3 października

Salka multimedialna SPOTKANIA Z LEGENDĄ

11: 00- 12: 00 Ludmiła Gajda - Camelot nad Bobrem, czyli legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku”
12: 00-14: 00·Przerwa obiadowa
14: 00-15: 00·Joanna Lamparska - Co straszy w dolnośląskich zamkach – prawdziwe historie o nawiedzonych zabytkach i ich skarbach
15: 00-16: 00·Tomasz Duszyński - Szlakiem Rozbójników. Legendy braci Czirn z cyklu Legendy Ziemi Strzelińskiej
17: 00-18: 00·Gracjan Kielijański - "Liczyrzepa - imigrant czy tubylec"

Dziedziniec/Zbrojownia

SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM 10: 30-11:00, 13:00-13:30, 15:00 – 15:30, 17:30 – 18:00
LEGENDY DOLNOŚLĄSKIE
11:00-11:45 Leszek I Romana Majewscy - Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej
13:30 -14:00 Kasia Paczyńska Opowieści o Duchu Gór
15: 30-16: 15 Emilia Pawnuk – Opowieści Srebrnogórskie
18:15-19:00 Legendy Karkonoskie Gracjan – Kielijański
TEATR LALEK Przygody Janka i Dziadka Mroza 12:00-12:40, 14:10-14:50, 16:30-17:10

Bastion miejski

Laser Tag
http://www.kwateraglowna.pl/index.htm
Drużynowe zawody Laser Tag, w których zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny prowadzą walkę w symulującym ruiny labiryncie przy użyciu broni laserowej. Każdy zawodnik wyposażony jest w karabinek wyposażony w znacznik laserowy oraz specjalną opaskę z czujnikiem, która sygnalizuje trafienie przez przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie największą ilość trafień przeciwnika, zwycięża. Zabawie towarzyszą też atrakcyjne efekty specjalne.

Urząd Marszałkowski
Konkursy, Fotobudka z rekwizytami, Koło Fortuny, promocja Wrocławia

Wioska Słowiańska
11: 00 -Świat przyrody u Słowian. O niezwykłym świecie zwierząt żyjących w lasach i na polach, używając starej mowy przodków, opowie Wszechbora.  Jak człowiek od najdawniejszych wieków dbał o ochronę dzikich zwierząt? Dlaczego Słowianie szanowali świat przyrody? Jakie zwyczaje Słowian, związane ze światem zwierząt przetrwały do dziś?  Poznaj świat zwierząt żyjących obok nas. Obejrzyj skamieniałe poroże jelenia z przed 800 lat.
12: 00 Świat słowiańskich ziół.  Opowie o nim zielarka Inna. Pokaże zastosowanie w lecznictwie, w barwiarstwie, życiu codziennym. Ugotuje średniowieczną zupę dla Drużyny Ślęgu.
13: 00 Stanowisko Łucznicze i spotkanie z wojem Bolesława Chrobrego poprowadzą drużynnicy Jan i Łukasz.
14: 00 Warsztat pracy w skórze. Drużyna Lęgu zaprasza do wykonania sobie pamiątki ze skóry, z motywem ślężańskim i nie tylko.
16: 00 Kącik małego przyrodnika. Układamy łańcuch pokarmowy. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Czy na pewno wiesz, kto kogo zjada w lesie? Przyjdź i sprawdź. Dla dzieci drobne nagrody. Naucz się mowy staropolskiej swoich przodków, opisując zwierzęta- układaj klocki edukacyjne.

Kantyna Polowa „Na tyłach”
Oprócz grochówki i wojskowej kawy czekać będzie tort w kształcie srebrnogórskiej twierdzy.

Na trasie zwiedzania

 1. Czarodziejka Dagmara - Spotkanie ze świetlistą czarodziejką - magiczne kule, zaczarowany ogień i pyłek marzeń.
 2. Każdy jest Indianą Jonesem- zabawa dla dzieci pod okiem doświadczonych eksploratorów.  W jednym z zakątków twierdzy ukryliśmy złote monety. Chętni do ich odnalezienia otrzymają wykrywacze metalu i będą szukać skarbów w towarzystwie członków Grupy Poszukiwawczej „Hunter’ z Polkowic oraz Andrzeja Boczka, znanego dolnośląskiego eksploratora. Dla tych, którym dopisze szczęście mamy nagrody, których fundatorem jest firma Militaria.pl
 3. Legendy Karkonoskie – Katarzyna Paczyńska - kreatywne warsztaty z dziećmi "Odkrywca Karkonoskich Tajemnic". Podczas warsztatów dzieci będą wykonywać karty pracy przedstawiające skarby Karkonoszy lub Ducha Gór. Pracę będą dekorować m.in.  prawdziwymi minerałami występującymi w Karkonoszach m.in. kryształami górskimi, ametystami, kwarcem różowym, cytrynami.
 4. Regiment z Twierdzy Srebrna Góra
 5. Złoty Stok Płukanie – warsztaty płukania złota
 6. Ludmiła Waleska – legendy o czeskiej księżniczce połączone z warsztatami i grami polsko- czeskimi.

NIEDZIELA 4.10.2020

Salka multimedialna SPOTKANIA Z LEGENDĄ
11: 00-12: 00·Ludmiła Gajda „Camelot nad Bobrem, czyli legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku”
12: 00-13: 00·Tomasz Duszyński - Poszukiwacze zapomnianej legendy z cyklu Legendy Ziemi Strzelińskiej
13: 00 -14: 00·– Joanna Lamparska Tajemnice ukrytych skarbów, czyli śladem dolnośląskich depozytów”

14: 15-15: 00 Przerwa na obiad

Dziedziniec/Zbrojownia
SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM 10: 30-11: 00, 13: 00-13: 30, 15: 00 – 15: 30, 17:10 – 19:00
LEGENDY DOLNOŚLĄSKIE
11:00-11:45 Dorota Tomkiewicz - Sekret Valeski. Epicko i dramatycznie o bohaterach Twierdzy Kłodzko"
13: 30 -14: 00 Tomasz Mazur i Tadeusz Kanfender – Karkonoskie Legendy15: 30-16: 15 Jarosław Żurawski - Legendy Ziębickie
17: 10-19: 00 Ania Motyka - Opowieść o Górach Sowich o siostrach zamienionych w sowy

- Warsztaty robienia masek sowich
- Legenda o Małgorzacie z zamku Grodno na dobranoc

Bastion miejski
Drużynowe zawody Laser Tag, w których zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny prowadzą walkę w symulującym ruiny labiryncie przy użyciu broni laserowej. Każdy zawodnik wyposażony jest w karabinek wyposażony w znacznik laserowy oraz specjalną opaskę z czujnikiem, która sygnalizuje trafienie przez przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie największą ilość trafień przeciwnika, zwycięża. Zabawie towarzyszą też atrakcyjne efekty specjalne.

Urząd Marszałkowski
Konkursy, Fotobudka z rekwizytami, Koło Fortuny, promocja Wrocławia

Kantyna Polowa „Na tyłach”
– oprócz grochówki i wojskowej kawy czekać będzie tort w kształcie srebrno górskiej twierdzy

Na trasie zwiedzania

Ziębice - Muzealna skrzynia zagadek tzn. drewniany kufer podróżny z otworami na ręce, w którym będziemy umieszczać eksponaty - sprzęty gospodarstwa domowego, a odwiedzający imprezę jedynie dotykiem będą je próbowali zidentyfikować i nazwać. Przy okazji będziemy opowiadać i pokazywać jak używano kiedyś tych sprzętów gospodarstwa domowego.

 1. Każdy jest Indianą Jonesem- zabawa dla dzieci pod okiem doświadczonych eksploratorów.  W jednym z zakątków twierdzy ukryliśmy złote monety. Chętni do ich odnalezienia otrzymają wykrywacze metalu i będą szukać skarbów w towarzystwie członków Grupy Poszukiwawczej „Hunter’ z Polkowic oraz Andrzeja Boczka, znanego dolnośląskiego eksploratora. Dla tych, którym dopisze szczęście mamy nagrody, których fundatorem jest firma Militaria.pl
 2. Czarodziejka Dagmara - Spotkanie ze świetlistą czarodziejką - magiczne kule, zaczarowany ogień i pyłek marzeń.
 3. Legendy Karkonoskie – Katarzyna Paczyńska - kreatywne warsztaty z dziećmi "Odkrywca Karkonoskich Tajemnic". Podczas warsztatów dzieci będą wykonywać karty pracy przedstawiające skarby Karkonoszy lub Ducha Gór. Pracę będą dekorować m.in.  prawdziwymi minerałami występującymi w Karkonoszach m.in. kryształami górskimi, ametystami, kwarcem różowym, cytrynami. Żołnierze Twierdzy Srebrna Góra
 4. Regiment z Twierdzy Srebrna Góra
 5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku – warsztaty płukania złota
 6. Twierdza Kłodzko – Ludmiła Waleska – legendy o czeskiej księżniczce połączone z warsztatami i grami polsko czeskimi.

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Silesiophilus2020-10-01 21:32

  A będą czary-mary?

Komentarz
Facebook