Tydzień Edukacji Globalnej na ziemi kłodzkiej
Trzeci tydzień listopada jest w całej Europie obchodzony jako Tydzień Edukacji Globalnej. Dla nas, na ziemi kłodzkiej była to okazja, aby z gimnazjalistami spojrzeć dalej poza „nasz ogródek” i porozmawiać o problemach choć dalekich, ale jednak coraz nam bliższych.
Między 16 a 20 listopada b.r. Fundacja Qdowa zawitała do 6 gimnazjów na ziemi kłodzkiej: w Kudowie-Zdroju, Lewinie Kłodzkim, Szczytnej, Polanicy-Zdroju i Lądku-Zdroju. W ciągu 5 dni spotkania odbyły się w 30 klasach, dla ponad 500 uczniów.
Dzięki zaproszonym gościom z Polski i zagranicy (Czech i Kenii) rozmawialiśmy o uchodźcach, wojnie w Syrii, problemach krajów rozwijających się, głównie w Afryce. Czeska dziennikarka Marketa Kutilova opowiadała o swych podróżach do Syrii targanej wojną i skali zniszczeń jakich dokonuje okupujące ten kraj Państwo Islamskie. Aleksandra Gutowska z Fundacji Kultury Świata opowiadała o młodzieży w Ugandzie i problemach młodych ludzi w Afryce. Patrick Kimani z Kenii opowiadał o kulturze swego kraju i jego rozwoju, natomiast Anna Chełmińska z Fundacji Qdowa prowadziła warsztaty o uchodźcach.
Tematy poruszane w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej nie są łatwe, rozmawialiśmy o kwestiach często szokujących, smutnych a nawet napawających nas niepokojem, jak na przykład Państwo Islamskie. Niemniej jednak staraliśmy się przełamywać stereotypy, przedstawiać rzetelne informacje, nikogo nie przekonywać, ale pokazywać różne perspektywy i punkty widzenia.
Tydzień Edukacji Globalnej nie byłby możliwy bez zaangażowania dyrektorów gimnazjów i nauczycieli. Jego realizacja wpierana była przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Lokalnie = Globalnie na ziemi kłodzkiej” realizowanego przez Fundację Qdowa. Dzięki niemu nauczyciele 8 gimnazjów uczestniczyli w spotkaniach, szkoleniach a także współtworzyli Tydzień Edukacji Globalnej.