Upamiętnione spotkanie Cimrmana z Welzlem
Najbardziej znany w świecie Czech Jará Cimrman inspirował nie tylko naukowców i wynalazców, ale również podróżników. Badacze jego życia odkryli właśnie, że spotkał się on w 1893 roku z wyruszającym w świat Janem Eskymo Welzlem. Spotkanie miało miejsce w Zábřehu, rodzinnym mieście podróżnika i odkrywcy Welzla. Długo o spotkaniu Cimrmana z Welzlem nic nie wiedziano.
- Całkiem niedawno udało nam się z dużym prawdopodobieństwem udowodnić, że w 1893 roku, kiedy Jan Welzl żegnał się ze swoim rodzinnym Zábřehem, doszło do brzemiennego w skutkach spotkania z Járą Cimrmanem – mówi Zdeněk David, znawca życia Welzla i organizator festiwalu poświęconego podróżnikowi. – To właśnie wtedy Cimrman wyprawił Welzla w podróż na północ, z zadaniem przywiezienia informacji, które miały posłużyć Cimrmanowi w jego badaniach nad życiem polarnych psów, samojedów. Na drogę dał mu wiele cennych rad oraz cztery austriackie krajcary, których zresztą Welzl nie wydał i dowiózł je na Daleką Północ – dodaje David.
Zábřeskim badaczom udało się ustalić miejsce, w którym obaj wielcy uścisnęli sobie dłonie. Było to przy bramie w murze zamkowym, dlatego właśnie w tym miejscu umieszczona została tablica upamiętniająca to wydarzenie. Odsłonięciem tablicy, organizatorzy przedsięwzięcia chcieli też zwrócić uwagę na inne osiągnięcia obu bohaterów. Powszechnie wiadomo, że Jára Cimrman miał duży wkład np. w wynalezienie sterowca lub odkrycie dysku CD – Dysk Cimrmana, z kolei Welzl znany jest z tego, że próbował budować perpetum mobile