Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 288Wszystkich: 13952618

W domu Karla Hubáčka będzie muzeum

źródło: Profimedia.czźródło: Profimedia.czźródło: Profimedia.cz
źródło: Profimedia.cz
źródło: Profimedia.cz
źródło: Profimedia.cz
2024-03-04 09:27

     Twórca znanej powszechnie budowli na szczycie Ještědu, czy równie potężnego, ale nieistniejącego już centrum handlowego o tej samej nazwie, mieszkał w Libercu, nadzwyczaj skromnie, w domu zaprojektowanym przez samego siebie. Karel Hubáček (jego setne urodziny obchodzilibyśmy w lutym 2024 roku) projekt segmentowego domu stworzył w 1959 roku. Miał stać się alternatywą dla rozpowszechnionej w tym czasie idei budownictwa wielorodzinnego i blokowego.

     Projekt okazał się zbyt nowatorski, jak na swoje czasy i nigdy nie wszedł do masowej produkcji, nie mając tym samym szansy na zastąpienie wielkich, czechosłowackich blokowisk, które dzisiaj szpecą wiele miast. Jedną z przyczyn niepowodzenia mogła też być wysoka cena. Planowano, że będzie to 70 000 koron, co odpowiadało cenie przeciętnego mieszkania, jednak w ostatecznym rozrachunku okazało się, że będzie to ponad dwa razy więcej.

     Pozostał jedynie prototypowy obiekt, który po nieudanym wdrożeniu do produkcji, Hubáčkowie najpierw dzierżawili od państwa, a potem go kupili i zamieszkali w nim. W trakcie wieloletniej eksploatacji okazało się, że potrzebne są zmiany w jego konstrukcji, bowiem wymiana ciepła przez zastosowane w pierwotnym projekcie ściany, była zbyt duża.

     Pod koniec ubiegłego roku dom Hubáčków został zakupiony przez województwo libereckie. Po niezbędnych adaptacjach ma być udostępniony dla zwiedzających jeszcze latem bieżącego roku. Z powodu niewielkiej powierzchni, zwiedzanie będzie możliwe w grupach do 10 osób. Dom składa się z pokoju dziennego, kuchni, jadalni, sypialni oraz garażu. Ciekawostką konstrukcyjną jest przesuwana ściana, która pozwalała na podzieleniu dużej sypialni na dwie mniejsze.

     We wnętrzu zobaczyć będzie można m.in. oryginalne meble, obrazy oraz nagrody, które architekt otrzymał za wiele swych projektów, w tym Nagrodę Perreta otrzymaną w 1969 roku za projekt nadajnika i hotelu na Ještědzie od Międzynarodowej Unii Architektów.

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook