Wagon z Ještědu trafił do muzeum

  • Fot. Ota Bartovský, MAFRA / idnes.cz

    Fot. Ota Bartovský, MAFRA / idnes.cz

     Po katastrofie kolei linowej na Ještěd, o której pisaliśmy w listopadzie 2021 roku, uszkodzone wagony, (jeden z nich spadł na ziemię, w wypadku zginął konduktor) przechowywane były w garażu dolnej stacji. Teraz wagon nr 1 szczęśliwie trafił do libereckiego Muzeum Techniki, w którym stanął obok swego 40 lat starszego brata, pierwszego wagonu z 1933 roku.

     Z trzech zbudowanych w 1973 roku wagonów, które jeszcze dwa lata temu woziły turystów na szczyt Ještědu, zachowały się dwa. Po wypadku zapadła decyzja, że jeśli kolej zostanie ponownie otwarta, to z pewnością będą to zupełnie nowe konstrukcje. Istniało niebezpieczeństwo, że związane przez dziesięciolecia z Libercem kabiny opuszczą na zawsze to miejsce. Zrodził się pomysł, by jedna z nich trafiła do Narodowego Muzeum Techniki w Pradze, a druga do Lužnej koło Rakovníka, gdzie swe muzeum mają České Drahy.

     Jak wyjaśnia Jiří Křížek, dyrektor Muzeum Północnoczeskiego w Libercu, nie można było do tego dopuścić. Prowadzone dość długo rozmowy doprowadziły do sprzedaży przez České drahy wagonu numer 1, które muzeum kupiło za ponad 130 000 koron. Z powodu braku miejsca w budynku muzeum, kabina trafiła do sąsiedniego Muzeum Techniki. Już wcześniej stała w nim kabina z 1933 roku, teraz obie można będzie oglądać w jednym miejscu, koło siebie.

     Przy okazji warto wspomnieć o historii związanej z pozyskaniem starszej z kabin, tej z 1933 roku. Gdy w latach 70-tych wymieniano je na nowe, egzemplarz dzisiaj znajdujący się w zbiorach muzeum trafił w prywatne ręce. Jej właściciel postawił ją na swej działce i przerobił najpierw na gospodarczą komórkę, a potem na ule dla pszczół. Jej następczyni wykonana została z laminatu, więc jest w całkiem dobrym stanie, z kolei kabina z lat 30-tych to konstrukcja stalowa, obita blachą aluminiową, co po tylu latach spowodowało, że jest w kiepskim stanie – potrzebny jest duży remont.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl