Wernisaż wystawy Wojciecha Kaniowskiego: Obiekty

     Wystawa jest kontynuacją cyklu rozpoczętego przez malarza Wojciecha Kaniowskiego w 2014 roku.  Tytułowe obiekty to trójwymiarowe kompozycje, wykonane w technice asamblażu, w których tradycyjna warstwa malarska ustępuje miejsca codziennym przedmiotom i narzędziom, fragmentom mebli, ubrań czy wycinkom z gazet. Inspiracją dla powstania cyklu była obserwacja współczesnych metropolii - napędzanych zaawansowaną technologią miejskich organizmów i ich mieszkańców.

     Wojciech Kaniowski: - Ocierając się o wielomilionowy tłum, niewolniczo sprzęgnięty z podręcznym sprzętem komputerowym, w myślach kreśliłem plastyczną koncepcję nowego obiektu, opartego o układ skomplikowanej maszynerii, kryjącej się pod estetyczną, zewnętrzna powłoką tego „cudownego” wynalazku naszych czasów”. 

     Z czasem tytułowe obiekty stały się również plastyczną ilustracją ważnych dla autora wydarzeń historycznych oraz wybranych zjawisk czy idei. W wielu z nich centralnym motywem jest krzyż, który „porządkuje” kompozycję, nadając jednocześnie przedstawieniu metafizyczny charakter. 

     Piotr Kielan, Rektor ASP we Wrocławiu: - Obrazy Wojciecha Kaniowskiego są jak otwarte książki, pełne historii w nich zawartych. Trzeba wczytać się w ich treść, oddać fascynacji nastrojem i klimatem. 

     Piotr Wieczorek, prezes OW ZPAP we Wrocławiu: - Wojciech Kaniowski należy do tych niepoprawnych artystów, którzy wciąż wierzą w niezniszczalny sens pracy twórczej. (…) Jego obiekty są malarstwem, realizowanym przedmiotami i kolorami, które spadły z maszyny świata. Można tę sztuke odczytać także jako poważny zamysł i próbę nadania nowego sensu temu, co pozostawia upływający czas. To także test wyobraźni odbiorcy. 

     Wojciech Kaniowski jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym, od roku 1979 do chwili obecnej realizuje program kształcenia w Pracowni Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce. Swoją twórczość prezentował na 26 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i USA. 

     Otwarcie ekspozycji w Muzeum Architektury połączone jest z promocją autorskiego wydawnictwa monograficznego „Obecność”, podsumowującego 40 lat pracy twórczej i dydaktycznej artysty. W bogato ilustrowanej książce znalazły się również wspomnienia malarza, fragmenty osobistych notatek oraz teksty krytyczne odnoszące się do sztuki Wojciecha Kaniowskiego.

     Wernisaż w czwartek 16 marca 2017 roku o godzinie 17.30, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

[ma.wroc.pl]
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl