Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1315Wszystkich: 13945068

Wieża na Kalenicy otwarta

źródło: FB Andrzej Hordyj
źródło: FB Andrzej Hordyj
2022-11-17 21:33

     Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, na swoim facebookowym profilu, poinformował że 14 listopada, odbiorem technicznym zakończono modernizację wieży widokowej na Kalenicy (964 m npm) w Górach Sowich, tym samym udostępniając ją dla turystów. Wiekowa wieża wymagała już remontu, bo zużyta konstrukcja zagrażała bezpieczeństwu odwiedzających ją osób.

    W trakcie remontu m.in. wzmocniono płytę fundamentową, oczyszczono z rdzy konstrukcję i zabezpieczono ją powłoką antykorozyjną, dodano nowe balustrady przy schodach i na podestach, wykonano również nowe powierzchnie komunikacyjne na pomostach i schodach. Prace kosztowały ponad 330 tysięcy złotych i w całości zostały sfinansowane przez Gminę Bielawa.

[wab]
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-11-22 09:23

  Wieża koło Niemczy "umarła" już dawno, ale cóż się dziwić, skoro ten rejon w soboty i niedziele jest praktycznie wykluczony komunikacyjne. Jeśli ktoś nie chce jechać z Wrocławia swoim autem i "robić pętelki", to bida. Cała nadzieja w restytucji pociągu.
  A czy ktoś wie, jak jest z dostępnością wieży na Gromniku?

 • Jacek Łuc2022-11-21 21:35

  Bardzo dobra wiadomość. Byłem tam niedawno po ponad 40 latach i stan wiezy był ztrważajacy. Chciałbym zgłosić postulat nagłośnienia koniecznosci przywrócenia do użytku podobnej wiezy na Wzgórzach Niemczańskich na Ostroszu. Świetny punkt widokowy na Przedgórze Sudeckie i Sudety. Lokalizacja wieży w poblizu Niemczy i parku w Wojsławicach to dodatkowy atut. Wiosną 2021 roku nawiazałem kontakt z Nadleśnictwem w Henrykowie, Urzedem miasta i gminy w Niemczy oraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie. Żadnych konkretów nie uzyskałem.

 • Tomasz Drożdż2022-11-21 08:24

  Doskonała wiadomość! Wieży na Kalenicy od dawna należał się solidny remont. Cieszę się, że publicznie złożona obietnica wykonania remontu, została dotrzymana. Pomimo kłopotów prawnych i finansowych. Bez zbędnej pompy i prostackiego bicia piany (bez czego nie obeszło się na Śnieżniku).
  Remont obszedł się z wieżą na Kalenicy bardzo dyskretnie i z szacunkiem dla ażurowej (koronkowej?) konstrukcji wieży. Nadal jest minimalistyczna i prawie niezauważalna. Wystaje ponad korony drzew tyle ile trzeba, aby można było ogarnąć bardzo ciekawe panoramy. Genialny miejscowy projekt, doskonała (też miejscowa) realizacja, a teraz - troskliwy gospodarz, który przeprowadził konsekwentnie i z głową solidny remont.
  Chyba więc prędzej wybiorę się w Góry Sowie niż na Śnieżnik 😀
  Chyba prędzej

Komentarz
Facebook