Wieża Targowa w Strzegomiu
Strzegomska Wieża Targowa została wybudowana prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku. Była siedzibą władz, pełniła funkcję aresztu, punktu obserwacyjnego, był w niej także magazyn. W XVI została rozbudowana i podwyższona z 16 do 26 metrów. Na jej szczycie pojawił się wówczas renesansowy hełm. W 1640 roku Austriacy, którzy ostrzeliwali pozycje Szwedów, zniszczyli jej zwieńczenie. W 1672 roku rozpoczął się remont wieży. Podczas II wojny światowej uszkodzony został hełm. Z tego powodu został zdemontowany. Wiatr, deszcz i duże ilości ptasich odchodów zniszczyły przez kilkadziesiąt lat całą wewnętrzną konstrukcję drewnianą.
Na wniosek mieszkańców naczelnik miasta w 1989 r. rozpoczął remont wieży, który z przerwami trwał 10 lat. W jego wyniku zyskała ona nowe zwieńczenie wykonane z aluminium, stali i szkła. W ten sposób jej wysokość zwiększyła się do prawie 36 m. W styczniu 2000 r. Zarząd Miasta przekazał wieżę w użytkowanie Towarzystwu Miłośników Ziemi Strzegomskiej.
"Roku Pańskiego 1365 na chwałę Bożą dzwon ten odlano i sześć dni po świętej Małgorzacie zawieszono". To napis na dzwonie znajdującym się na wieży. Został zawieszony prawdopodobnie w XIX wieku. W 1810 r. majątek klasztoru benedyktynek w wyniku sekularyzacji został sprzedany i rozdysponowany. Wydaje się, że wtedy właśnie dzwon z wieży kościoła Najświętszej Panny Marii został przeniesiony do Wieży Targowej.
Dlaczego nazywa się „targowa”, a nie „ratuszowa”? Nazwa ta obecnie przyjęła się bardziej, niemniej jest ona również wieżą ratusza. Nazwa „targowa” wzięła się stąd, że biciem dzwonu w niej się znajdującym obwieszczano początek i zakończenie targu. Z wieży jest ładny widok na miasto. Zobaczyć można także zamek Książ. Wieżę zwiedza się w okresie od maja do września, w niedziele i święta, od godz. 15:00 do 18:00.