Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 914Wszystkich: 13723053

Wieża widokowa przyciąga turystów

Wieża widokowa na Šibeníku. Fot. David Taneček, ČTK
Wieża widokowa na Šibeníku. Fot. David Taneček, ČTK
2021-02-05 22:24

     Nie od dziś wiadomo, że ciekawa infrastruktura przyciągnie turystów. Większość z nich musi mieć cel swej wędrówki, a wieże widokowe świetnie spełniają ten warunek. Jeżeli jeszcze mają ciekawy kształt, a widoki z nich zapierają przysłowiowy dech w piersiach – sukces jest murowany. Tak stało się na przykład w Novym Hrádku, niewielkiej miejscowości na ziemi náchodzkiej, o której wcześniej mało kto słyszał. Do czasu, gdy niecały rok temu, przed Świętami Wielkiej Nocy, otwarta została ponad wsią nowa wieża widokowa, usytuowana na wzniesieniu Šibeník (674 m).

     Wieża widokowa zbudowana została na bazie tubusu dawnej elektrowni wiatrowej. U jej stóp, w dawnej trafostacji powstaje centrum informacji turystycznej, które ma rozpocząć swą działalność wiosną. Wieża dostępna jest codziennie od wschodu do zachodu słońca, wstęp na nią jest wolny. W obecnym czasie są obostrzenia, które pozwalają na jednoczesne przebywanie na niej tylko dwóch osób, ale w słoneczne weekendy mało kto tego przestrzega, bo chętnych na podziwianie widoków z wieży liczyć można na setki każdego dnia. Starosta Novego Hrádka, Zdeněk Drašnar, w wypowiedzi dla portalu novinky.cz zauważa, że zainteresowanie wieżą przerosło wszelkie oczekiwania.

     Platforma widokowa znajduje się na wysokości 32 metrów nad gruntem, a dostać się na nią można kręconymi schodami, które przymocowane są wokół tubusu. Przy dobrej pogodzie podziwiać można m.in. Góry Orlickie, Karkonosze, ale i Kuněticką horę położoną w pobliżu oddalonych o prawie 30 kilometrów Pardubic. Wieża postawiona została przy jednym z najważniejszych szlaków w regionie – znakowanej na czerwono Drodze Jiráska (Jiráskova cesta).

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • ano2021-02-06 17:23

    SUPER. Muszę się tam wybrać kiedy będzie to możliwe.

  • Tomasz Drożdż 2021-02-07 08:01

    Wydaje się, że wieża w takim raczej płaskim miejscu ma większy sens, niż wieże wznoszone na szczytach. Chętnie wlezę na tę wieżę, bo panorama powinna być imponująca.

  • Paweł Rembarz2021-02-07 13:52

    Ciekawa wieża. No a platforma na 32 metrach, to już "nie w kasze dmuchał". Uważam podobnie jak Tomek, że lepiej podobne konstrukcje stawiać na niższych wzniesieniach, niż usilnie "pchać" je na te najwyższe np. Śnieżnik. No ale tam widoki z wieży są jedynie pretekstem, do postępującego spopularyzowania szczytu. Najpierw wieża, potem wyciąg, a jak się da, może i...wesołe miasteczko. A czemuż by nie? Kasa nie śmierdzi, a tzw. ochrona przyrody, w większości i tak ogranicza się do tablic edukacyjnych i okresowego zamykania szlaków. W realnym życiu już tak różowo nie jest...niestety.

  • Tomasz Drożdż 2021-02-07 18:36

    Paweł, pełna zgoda w temacie komercjalizacji wszystkigo, co jeszcze pozostało do skomercjalizowania. Każda dyakusja na FB na tamat nowych wież w Wałbrzychu itd. kończy się wylaniem wiadra pomyj na każdego, kto takie pomysły krytykuje. Bo to nowe inwestycje, które przyciągną turystów i siano dla miejscowych. A innym nic do tego. Nawet jeśli te nowe wieże są paskudne, szpecą krajobraz i swym szkaradztwem odpychają ewentualnych turystów. Dochodzi do tego łatwość pozyskania funduszy unijnych i nieokiełznana ambicja wójtów/prezydentów./ marszałków', którzy chcą tymi pomnikami przejść do historii. Taki mamy klimat...

  • Tomek Nawrot2021-02-08 07:46

    Moim zdaniem wznoszenie wież ma sens zarówno na płaskim terenie, jak i na szczytach, przy czym w tym drugim przypadku, gdy szczyt jest zalesiony. A o wieżach w Wałbrzychu nie słyszałem. Coś będzie budowane? Dlaczego Tomku uważasz, że wieże na terenie miasta są złe? Nawet jeśli wieża nie jest przepiękna, to chętnie na nią wejdę, aby podziwiać piękny widok.

  • Leszek Kumor2021-02-08 10:07

    Rzetelna, logiczna, krótka, powiem nawet "ZGRABNA" puenta [pointa], dla stawianych wież widokowych sformułowana przez Pawła Rembarza. Zgadzam się z nią.

    P.S. Cicha nadzieja. Może siły natury nie pozwolą wybudować szkaradnej "latarni górskiej" na Śnieżniku. W ostatnim zdaniu jestem naiwny, ale różne cuda się zdarzają.

  • Tomasz Drożdż2021-02-08 13:08

    Tomku, wymieniając wieżę w Wałbrzychu miałem na myśli tę nową (oddaną do użytku pod koniec grudnia 2018r.) wieżę na Borowej. Jest to dla mnie bardzo kontrowersyjna budowla, bo z jednej strony - wyrasta nieco nad zalesiony szczyt Borowej, a widoki z niej są wspaniałe, a z drugiej strony - sama w sobie jest szkaradna i bywa nazywana "wiklinowym koszem na śmieci". Próby dyskusji na ten temat na jakichś tam forach internetowych spowodowały wezbranie imponującej fali hejtu. Tak samo jest w wypadku poruszania tematu nowej topornej wieży w Świeradowie Zdroju. A sam Wałbrzych ma niespodziewanie dużo ciekawych punktów widokowych. o czym sam niedawno się przekonałem ze zdziwieniem ;-)

    Natomiast bardzo cieszy mnie to, że trwają przymiarki do budowy nowej wieży na torfowiskach k. Zieleńca. Stara była w tragicznym stanie i słusznie zakończyła żywot. A właśnie z wieży widokowej było doskonale widać torfowisko w całej okazałości.

  • ano2021-02-08 20:00

    W tym przypadku nie zgadzam się z Panem Leszkiem . Oby wieża na Śnieżniku powstała jak najszybciej. Poprzedniczka była bardziej "szkaradna" i mało funkcjonalna, ale była stawiana w innej EPOCE i nic dziwnego że taka była.

  • Tomek Nawrot2021-02-08 21:31

    Tomek, rozumiem, że to Twoja subiektywna opinia. Moja subiektywna opinia jest taka, że wieża ta ma bardzo fajny kształt. Bardzo oryginalny, rzadko spotykany. Pomysł na taką konstrukcję bardzo mi się podoba. Myślę, że na temat jej piękna bardziej obiektywnie mogliby się wypowiedzieć wybitni fachowcy, np. architekci. Bezdyskusyjnie natomiast piękny jest z niej dookólny widok.

  • Jerzy K.Bieńkowski2021-02-08 23:02

    Tubus tubusem, ale ani słowa o nazwie. Sibenik to skrót od nazwy sibenice, czyli szubienica a to oznacza przeszłośc niezbyt miłą dla tych, którzy tutaj 'szybowali' do nieba.

Komentarz
Facebook