Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1320Wszystkich: 13945073

Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej

2022-08-27 21:46

     W katedrze świdnickiej zakończono prace nad rewitalizacją i digitalizacją barokowego wnętrza (kosztem ok. 20 mln PLN, w tym ok. 17 mln z UE) i niejako przy okazji zrealizowano projekt pn. Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej dostępny pod adresem https://swidnicakatedramuzeum.pl/spacer/index.htm

     Można tam oglądać znakomitej jakości zdjęcia 360 stopni, tak z zewnątrz jak i – przede wszystkim – wewnątrz Katedry. Konserwacji poddano malowidła ścienne nawy i prezbiterium o powierzchni ok. 2700 m kw., 14 wielkich obrazów wraz z ramami, które same są też dziełami sztuki snycerskiej i 9 figur. Obiekty te umieszczone są wysoko, więc są trudno dostępne dla zwiedzających - teraz można oglądać je wraz ze szczegółowym, fachowym opisem na osobnych prezentacjach w dziale „Eksponaty”. Opisy są po polsku, angielsku, niemiecku, czesku i ukraińsku i można je odsłuchać czytane przez lektora.

Witold Komorowski
 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-08-27 23:22

  "barokowego wnętrza" - hmm. Jak babci dodamy wąsy, to będzie dziadkiem, czy... babcią z wąsami?

 • ano2022-08-28 09:46

  Niestety KŁODZKA KOLEGIATA która miała być KATEDRĄ została ZMARGINALIZOWANA bo kardynał Gulbinowicz przeforsował kościół w Świdnicy. Mury z piaskowca bezpowrotnie się ROZSYPUJĄ . Wchłaniana woda powoduje że zawilgocenie i mech przesuwają się coraz wyżej , a zimą kamienne elementy rozsadza mróz. Skutkuje to również niszczeniem CENNEGO DREWNIANEGO WYPOSAŻENIA WNĘTRZA. Czy tak ma wyglądać dbałość o zabytki , wybiórczo i wg. interesowi nowej świdnickiej diecezji ??? Proboszcz Jezuickiego kościoła w Kłodzku robi co może , ale bez odpowiedzialnego i konkretnego wsparcia decydentów na Górze , poczynając od Kurii Biskupiej po Rząd niewiele zdziała. Czas nieubłaganie ucieka , a KŁODZKA KOLEGIATA z KAŻDYM ROKIEM ulega CORAZ WIĘKSZEJ DEGRADACJI , a jest to jeden z NAJCENNIEJSZYCH ZABYTKÓW w TEJ CZĘŚCI EUROPY.

 • Zielarka z Grabowca2022-08-28 15:05

  Zajrzałam na te strony - ludzi mających pojęcie o historii, historii sztuki oraz wrażliwych na język (tu polski) przestrzegam przed bardzo przykrym doświadczeniem. To już nie żarty - naprawdę nadeszło ociemnienie (przeciwieństwo oświecenia).

 • Zielarka z Grabowca2022-08-29 10:49

  Do Ano i administratorów kłodzkiej fary: są do dyspozycji środki z ministerstwa kultury, fundacja KGHM, fundusze unijne.... Może pewien dyrektor z Torunia by coś dodał (z biedy raczej nie słynie), a może trzeba opodatkować na rzecz zabytków samych księży katolickich, którzy są w stanie odłożyć 2 miliony złotych..., a może zamiast paralizatorów i adwokatów (casus Iglicznej) przekierowywać środki na tenże sam wzniosły cel..., a może samochód księdza nie musi być nowy co 2 lata (znam kierownika działu sprzedaży w pewnym dużym wrocławskim salonie - wiem, o czym piszę)... A może parafianie powinni sprawdzić, jak wygląda gospodarka finansowa parafii (mają do tego prawo w świetle unormowań Vaticanum Secundum). Mam podpowiadać dalej?

 • ano2022-08-29 17:42

  Po pierwsze "Zielarko z Grabowca". idąc twoim tokiem rozumowania pozostały by tylko "zabytki" z czasów PRL-u siermiężne BLOKI z WIELKIEJ PŁYTY i siermiężna Polska , kto by chciał to oglądać.. Po drugie Jezuici to nie księża diecezjalni. Po trzecie zajmij się ZIELARSTWEM.

 • Zielarka z Grabowca2022-08-29 20:23

  Primo: sądząc z treści i formy wypowiedzi "Ano", mój tok rozumowania raczej przerasta możliwości recepcyjne onego.
  Secundo: gdzie napisałam, że jezuici to księża diecezjalni?
  Tertio: nie skorzystam z tej jakże elegancko formułowanej rady. Natomiast Kłodzkiem i jego zabytkami zajmuję się kilka dekad. Zawodowo.
  A teraz marsz do szkoły i nauczyć się poprawnej polszczyzny!!!

 • tym razem tajemny2022-08-30 11:19

  @Zielarki . . . Nie jestem profesorem Janem Miodkiem. Proszę o wyjaśnienie gdzie "ano" popełnia błędy. Najlepiej uczyć się na przykładach, pamiętajmy o tym. Forum internetowe jest dla każdego, chyba, że wprowadzimy cenzurę "polszczyzny", prawidłowo, czyli stylistycznie ułożonych zdań itp. Tylko kto miał by być tym cenzorem. Nota bene. Forma wypowiedzi powinna być jasna, a nie oparta na niedomówieniach. A wypowiedzi "Zielarki ..." takie są. Przy okazji. Forma "marsz do szkoły ...." jest wielce niekulturalna. Pamiętaj "Zielarko . . .", że nie jesteś Alfą i Omegą i Twoje wypowiedzi są czasami żenujące i nie wnoszące niczego odkrywczego.

 • ano2022-08-30 11:22

  " Zielarko z Grabowca. " PO PIERWSZE : nie musiałaś wspominać o Jezuitach. Celowo o nich napisałem by Ci uświadomić jak wielka różnica jest miedzy księżmi diecezjalnymi i Jezuitami ; jak widać Masz blade pojęcie w tym temacie , oraz historii Kłodzka ( mogę udzielić korepetycji). Prawie wszystkich księży uważasz za złodziei , krętaczy , cwaniaków a tak nie jest " Zielarko z Grabowca". Wytykanie i piętnowanie złych zachowań jest wskazane , ale stwierdzenie BY SAMI REMONTOWALI i szukali pieniędzy na remont , a jak się nie uda to NIECH SIĘ ZAWAL jest dziecinne. PO DRUGIE : Jezuici o czym jak widać NIE WIESZ są tymi którzy patrzą innym księżom i hierarchom kościelnym na "ręce" , wytykają błędy i przez to są niezbyt lubiani. Twoje teksty dobitnie pokazują że na ZIELARKĘ SIĘ NADAJESZ.

 • TAK2022-09-01 17:24

  KŁODZKA KOLEGIATA powinna zostać podniesiona do godności KONKATEDRY , a nazwa diecezji przemianowana na : DIECEZJA KŁODZKO - ŚWIDNICKA lub Świdnicko - Kłodzka.

 • ArturWyzszy2022-09-04 07:33

  Kościół warty zobaczenia, ale a'piać nie ma nad czym, dostatek ci takich u nas w Kraju

 • Piotr2022-09-09 18:04

  Kolegiata kłodzka jest jednym z najcenniejszych zabytków nie tylko w Polsce ale w Europie. Fundowana przez pierwszego arcybiskupa Czech , który jest w niej pochowany. Posiada również bardzo cenne archiwum kościelne stanowiące unikat w którym znajdują się miedzy innymi BULLE PAPIESKIE. Archiwum to po pełnym odnowieniu , opracowaniu i wyeksponowaniu planowane jest do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Zielarka z Grabowca2022-09-10 08:44

  "...dostatek ci takich u nas...". Czy można liczyć na rozwinięcie tej myśli?

 • tym razem tajemny2022-09-13 11:27

  @Zielarki . . . I znów nie wnosisz niczego twórczego, tylko żałosny prymitywny bełkot.

 • Sprawiedliwość dziejowa2022-10-01 18:06

  Kłodzka kolegiata powinna zostać podniesiona do godności BAZYLIKI KONKATEDRALNEJ , a diecezja świdnicka przemianowana na : DIECEZJA KŁODZKO- ŚWIDNICKA , lub Świdnicko- Kłodzka !!!

Komentarz
Facebook