Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

2018-12-12
  • Fot. Tomek Nawrot

    Fot. Tomek Nawrot

     Trzypoziomowy, bajkowy domek z tarasem widokowym, roller coaster, kuźnia wytwarzająca imienne podkowy szczęścia, to niektóre z atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego na wrocławskim rynku. Można tam kupić wszystko, co kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Mnogość oferowanych, w dużej części oryginalnych i egzotycznych produktów sprawia, że to dobre miejsce na znalezienie prezentów pod choinkę. Podobna różnorodność dotyczy specjałów kulinarnych. Można tam zjeść m.in. alzackie podpłomyki flammkuchen, indyjskie samosy, turecką baklavę, węgierski kołacz, bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników.

     Na pierzei północnej Rynku znajduje się strefa o nazwie „Wrocław Społecznie i Lokalnie”, utworzona we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Są tam obecni certyfikowani wystawcy Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, m.in. manufaktura regionalnych wyrobów z Dolnego Śląska. Można tam kupić wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury sery i wędliny oraz miody z dolnośląskich pasiek i pierniki.

     Jarmarkowi towarzyszą wydarzenia artystyczne. Do 16 grudnia na scenie odbywać się będą występy najmłodszych i świąteczne koncerty, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W niedzielę będzie można zobaczyć paradę prowadzoną przez wrocławskie elfy. Cykl widowisk artystycznych zakończy się wigilijnym korowodem kolędników 23 grudnia. Następnego dnia przy choince odbędzie się wigilia dla samotnych i potrzebujących organizowana przez miasto Wrocław.

     Jarmark Bożenarodzeniowy potrwa do 31 grudnia. Cieszy się dużą frekwencją. W sobotę wieczorem wszystkie ulice wokół rynku były zakorkowane. Część osób odwiedzała wtedy pobliskie sklepy i Galerię Dominikańską, której parkingi zostały zamknięte ze względu na brak miejsc. Spora jednak ilość osób zdążała na jarmark, co było widać na chodnikach ulic prowadzących do rynku. W niedzielę ruch był już znacznie mniejszy i nie było korków. Niemniej jednak, wybierając się na jarmark warto rozważyć dojazd komunikacją miejską.

Tomek Nawrot
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl