Wrocławskie Afrykarium ma roczek!
Urodzinowy tort w kształcie Afrykarium serwuje Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. Fot. Waldemar Brygier
Otwarte rok temu Afrykarium bije rekordy popularności. Od chwili otwarcia, 26 października 2014 roku, wrocławskie ZOO odwiedziło ponad 2 miliony osób, w tym roku zanotowano już ponad 1,8 miliona odwiedzających i jest szansa, że do końca roku liczba ta przekroczy 2 miliony! Tym samym wrocławski ogród zoologiczny znalazł się w piątce najczęściej odwiedzanych ogrodów w Europie. Kolejnym powodem do dumy jest fakt, że ZOO zajmuje trzecią pozycję w Europie pod względem różnorodności gatunków zwierząt, jakie w nim mieszkają.
Porównując statystyki z poprzednich lat z liczbami, jakie charakteryzuję obecny rok, łatwo można zauważyć nagły wzrost odwiedzin po otwarciu Afrykarium. W okresie od stycznia do października zanotowano trzykrotny wzrost ilości sprzedanych biletów w porównaniu do roku ubiegłego i aż pięciokrotny w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013. W październiku 2013 roku ZOO odwiedziło 35 000 zwiedzających, w tym roku, mimo że do końca miesiąca pozostało jeszcze kilka dni, liczba ta osiągnęła poziom 80 000 osób.
Na sukces składa się wiele czynników i praca sztabu ludzi odpowiedzialnych za funkcjonowanie nie tylko Afrykarium, ale również całego ogrodu zoologicznego. Aby uzmysłowić sobie ogrom przedsięwzięcia, warto na przykład wiedzieć, że w czasie roku działalności Afrykarium przefiltrowano około 34 miliardów litrów wody, przeprowadzono 3400 czyszczeń filtrów, wykonano 8 000 badań wody, dzięki rozbudowanemu systemowi wentylacji wymieniono w obiekcie ponad 2 miliardy m3 powietrza, a nurkowie spędzili na czyszczeniu akrylowych szyb i tunelu w sumie ponad 1000 godzin!
Afrykarium to przede wszystkim jednak zwierzęta, których jest około 7000, reprezentujących ponad 250 gatunków. Liczba ta ciągle rośnie, bo pojawił się już pierwszy przychówek. To pokazuje, że tak naprawdę jest to żywy organizm, który będzie się rozwijał i rósł w siłę, co bardzo cieszy, bo podczas każdej kolejnej wizyty będzie tutaj można zobaczyć coś nowego.
- Mam wrażenie, jakbyśmy wczoraj otwierali Afrykarium. Wciąż jestem tym miejscem zafascynowany i choć bywam tu codziennie, każda wizyta mnie cieszy i przynosi miłe niespodzianki. Czaple złotawe, które jeżdżą na hipopotamach nilowych, żółw morski „goniący” płetwonurka, a to pojawia się narybek w Tanganice i Malawi. Serce rośnie, zwłaszcza kiedy słyszy się zachwyt dzieci i miłe komentarze ich rodziców – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO.