Wrześniowy RowerTour już w sprzedaży

     W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych, jak Wyspy Tonga, czy Boliwia...

 


Rowerem po parkach narodowych
Świętokrzyski Park Narodowy
     W tym numerze nietypowo. Zabieramy Was do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który dla rowerzystów zaledwie uchyla drzwi. Tymczasem warto tu przyjechać, choćby dla tych kilku udostępnionych kilometrów, które można połączyć z wycieczkami pieszymi. Zaś sam park z niezwykle atrakcyjnymi przyległościami to pomysł na weekend, podczas którego nie można się nudzić.

Na szlaku
Pomorze Środkowe – pokolejowe trasy rowerowe w dorzeczu Parsęty
     Mają już pięć lat, są jedną z najciekawszych i najbardziej udanych inwestycji w turystykę rowerową w Polsce, a wiedza o nich jest – najdelikatniej rzecz ujmując – niewielka. Wielu wciąż nie słyszało o pokolejowych trasach rower owych w dorzeczu Parsęty.

Żuławy Wiślane
     Żuławy to ciągle niedoceniana turystycznie kraina – zamiast walczyć z tłokiem na nadbałtyckich plażach, proponujemy zatrzymać się kilkadziesiąt kilometrów od morza i poznać fascynującą krainę wydartą wodzie. Bezkresne łany zboża, landszafty z kanałami i wierzbami, szpalery lip wzdłuż historycznych traktów, cegła gotyckich kościółków i zapach drewna w domach podcieniowych!

Przemyśl i okolice – Forteczna Trasa Rowerowa
     Budowana na przełomie XIX i XX wieku Twierdza Przemyśl jest niezwykłym pomnikiem historii Podkarpacia i doskonałą inspiracją do spędzenia aktywnego weekendu. Po kilkudziesięciu ponadstuletnich fortach położonych wokół Przemyśla prowadzi prawie 90-kilometrowy, znakowany szlak rowerowy, nazwany Forteczną Trasą Rowerową. Nitka Sanu dzieli go na dwie pętle o nieznacznie różniącej się długości.

Podhale
     Elektryczna gitara nikogo nie dziwi, a współczesnej muzyki nie sposób sobie wyobrazić bez tego instrumentu. Coś podobnego dzieje się właśnie na naszych oczach z rowerami. Wielu krytykuje „e-bajki”, a one niewzruszone tymi opiniami, udoskonalają się i mnożą. W tym roku z jakąś wyraźnie większą intensywnością, którą nazwałbym wręcz „bumem na elektryki”. Uległem i sprawdziłem. Nie żałuję!

Korsyka i Sardynia
      To że podróż poślubną odbędziemy na rowerach i to zaraz po tym, jak powiemy sobie sakramentalne TAK – było dla nas oczywiste. A że kochamy jazdę po wyspach, wybór padł na Korsykę i Sardynię.

Z Turku do Rzymu
      Najpierw był majowy, dwudniowy, męski wypad rowerowy do Ciechocinka. To wtedy zrodził się pomysł, aby jeszcze w tym roku pojechać gdzieś dalej. Sylwka i Mateusza ciągnęło do Hiszpanii. Ja i Tomek myśleliśmy raczej o wyprawie wzdłuż Dunaju. W drodze kompromisu z dwóch propozycji wybraliśmy trzecią – Rzym.

Styl życia  
Czechy: gdzie na single tracki
     Bardzo lubię rowerowe powroty na czeskie single. Choć z reguły wiem, czego mogę się po nich spodziewać, prawie zawsze zaskoczą mnie czymś nowym. Jeśli podobnie jak ja kochacie Czechy oraz rower górski i nie boicie się dosiadać go w stworzonych specjalnie dla niego okolicznościach przyrody, koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Trans Am Bike Race
     Wyścig rozgrywany od 2014 roku po stałej trasie długości około 6800 kilometrów, łączącej wybrzeże Pacyfiku i Atlantyku w Stanach Zjednoczonych. Marzena Szymańska jest trzecią osobą z Polski, która go ukończyła. Dokonała tego w czasie 34 dni, 12 godzin i 35 minut.

Joanna Ziemak-Lis
     Urodziła się i mieszka w Szczecinie. Z wykształcenia jest prawnikiem, z zawodu adwokatem. Pasjonatka kolarstwa górskiego (obecnie ściga się w barwach drużyny kolarskiej RIDERSCLUB KIJEWO – SZCZECIN), współzałożycielka Fundacji Szczecin Trails, która zajmuje się między innymi wyznaczaniem jak najwięcej atrakcyjnych szlaków rowerowych w Szczecinie i okolicy.

poradnik > odzież rowerowa
     Pęd chłodnego powietrza dodatkowo potęguje uczucie przenikającego ciało zimna. Wie o tym każdy, kto choć raz zasmakował przejażdżki w zimne dni. Jesienno-zimowe wyjścia na rower nie muszą wiązać się z dyskomfortem pod warunkiem, że zadbaliście o odpowiednią odzież i buty.

korespondencja > Polinezja: Wyspy Tonga
     Pęknięta rama, siodełko rodem z gabinetu tortur i miękkie, niedopompowane opony. Perspektywa kupna dętki w przypadku awarii – żadna. To wszystko za 60 złotych dziennie. Tak wyglądają realia rowerzystów na koralowo-wulkanicznym archipelagu, jedynym na Południowym Pacyfiku niepodbitym ani razu przez białego człowieka. korespondencja > Boliwia: płaskowyż Altiplano
Lekarka ze zmiany nocnej siedzi na krześle obok. Co chwilę wstaje, wychodzi z poczekalni, krąży po korytarzu nerwowym krokiem i wraca: na krzesło albo na sofę przy wejściu. Wspiera głowę na rękach i patrzy, nie widząc. Dwudziesty czwarty grudnia, Wigilia. Do jechałem do Salinas de Garci Mendoza jeszcze przed południem.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
   > kalejdoskop
   > kalendarium
   felietony > na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl