Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 9896Wszystkich: 10228656

Wycieczka do czeskich trójstyków

Slavonice. Fot. Ladislav RennerSzumawa. Fot. Ivanka ČištínováMorawska Amazonia. Fot. archiwum kudyznudy.czLednice - Valtice, pałacyk Pohansko. Fot. Ladislav RennerTrójstyk na Szumawie. Fot. archiwum kudyznudy.cz
Slavonice. Fot. Ladislav Renner
Szumawa. Fot. Ivanka Čištínová
Morawska Amazonia. Fot. archiwum kudyznudy.cz
Lednice - Valtice, pałacyk Pohansko. Fot. Ladislav Renner
Trójstyk na Szumawie. Fot. archiwum kudyznudy.cz
2021-02-17 14:39

     Polecamy zaplanowanie kilkudniowej wycieczki wzdłuż czeskiej granicy do miejsc, w których spotykają się granice państw i historycznych krain. Łącznie pokonamy 1 175 kilometrów.

Trójstyk Hrádek nad Nisou – Bogatynia - Zittau

     Wycieczkę rozpoczniemy na północy Czech, na czesko-niemiecko-polskim trójstyku, który tworzą trzy miasta: czeski Hrádek nad Nisą, polska Bogatynia i niemieckie Zittau (Żytawa). Powiewają tu flagi wszystkich trzech krajów i flaga Unii Europejskiej. Od wielu lat te miasta graniczne ściśle ze sobą współpracują. W 2004 roku odbyły się tu wielkie uroczystości w związku ze wstąpieniem Czech i Polski do Unii Europejskiej. Każdego roku organizowane są wspólne imprezy kulturalne. Planowana jest także budowa mostu symbolicznie łączącego wszystkie trzy kraje.

     W zabytkowym centrum Hrádka nad Nisą zwiedzimy dwa piękne kościoły: renesansowy kościół świętego Bartłomieja i neogotycki Kościół Pokoju z lat 1900–1901, który dziś służy Czechosłowackiemu Kościołowi Husyckiemu. Nad miastem dominuje zamek Grabštejn, pierwotnie wczesnogotycki, następnie przebudowany w stylu renesansowym. Perłą architektury renesansowej jest zamkowa kaplica świętej Barbary, z roku 1569, wyróżniająca się bogato zdobionym wnętrzem. W okolicy Hrádka nad Nisą znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Możemy wybrać się na wycieczkę w Góry Łużyckie, do punktu widokowego Popova skála, do niemieckiego miasteczka Zittau, czy do miejscowości Oybin, gdzie zwiedzimy malownicze ruiny zamku i klasztoru.

Trójstyk Czech, Bawarii i Saksonii

     Do trójstyku historycznych granic Czech, Bawarii i Saksonii wiedzie z miasta Hranice ścieżka edukacyjna o długości około 18 kilometrów. Dojedziemy tu także trasą rowerową Eurovelo nr 13. Na trójstyku znajdziemy kamienie graniczne z roku 1844, na których widnieją napisy: DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen), C (Česká republika). Przez potok wiedzie kilka mostków, po których można przedostać się na drugą stronę granicy.

Trójstyk na Szumawie

     Miejsce na Szumawie, w którym spotykają się granice Czech, Niemiec i Austrii jest najwyżej położonym trójstykiem w Czechach  (1324 m n.p.m.). Leży między szczytami górskimi Plechý (1378 m n.p.m.) i Trojmezná (1361 m n.p.m.). Kto chce zobaczyć granitowy słup graniczny z godłami i nazwami poszczególnych państw, musi do niego dotrzeć na piechotę. Najkrótsza droga z czeskiej strony wiedzie z doliny Nové Údolí lub z miejscowości Jelení vrchy wzdłuż Kanału Schwarzenbergów.

Trójstyk koło Slavonic

     Jadąc w stronę miasta Slavonice, skręcimy w stronę małej, przygranicznej wioski Maříž, słynącej z produkcji ceramiki. Stamtąd na piechotę dojdziemy do niewielkiego kamienia granicznego, stojącego pod szczytem Čihadlo, na zbiegu granic historycznych krain Czech, Moraw i Dolnej Austrii.

Slavonice nazywane są renesansową bramą do Czeskiej Kanady. Miasto wzbogaciło się dzięki założonej tutaj w XVI wieku stacji pocztowej między Pragą a Wiedniem. Z tego okresu pochodzą piękne, bogato zdobione domy mieszczańskie. Najpiękniejsze renesansowe budynki znajdziemy na Górnym Rynku. Na Rynku Pokoju, oprócz kolejnych domów mieszczańskich, obejrzymy kolumnę maryjną i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zajrzeć także do podziemi miejskich. Najstarsze części korytarzy powstały już 700 lat temu. Od stuleci przechowywano tu żywność, wino czy piwo. W odległości 11 kilometrów od Slavonic wznosi się potężny, romański zamek Landštejn, zbudowany  w XIII wieku w celu ochrony ważnego szlaku handlowego i granicy między ziemiami czeskimi i Austrią. Mimo że pozostały z niego już tylko monumentalne ruiny, do dziś wzbudza respekt surową architekturą obronną.

Trójstyk na zbiegu Morawy i Dyi

     W najbardziej na południe wysuniętym zakątku Moraw, pośród gęstych lasów łęgowych, zbiegają się dwie najdłuższe morawskie rzeki, Morawa i Dyja. W tym miejscu stykają się także granice Czech, Austrii i Słowacji. Kraina ta nazywana jest Morawską Amazonią, charakteryzuje się bowiem przepiękną, dziewiczą przyrodą i niezwykłą fauną. W okolicy znajdziemy liczne trasy turystyczne i ciekawe budowle, na przykład pałacyk Lány, wzniesiony przez Liechtensteinów na początku XIX wieku, pałacyk myśliwski Pohansko, kolumnadę na wzgórzu Homole, Minaret w parku przy pałacu Lednice, Świątynię Diany i wiele innych, pięknych zabytkowych obiektów na terenie kompleksu Lednice-Valtice, wpisanego na listę UNESCO.  

Trójstyk koło Herczawy

     Wioska Herczawa (czes. Hrčava) leży nieopodal trójstyku granic Czech, Polski i Słowacji i jest drugą położoną najbardziej na wschód miejscowością w Republice Czeskiej (po sąsiednim Bukovcu). Ze znajdującego się nieopodal wzgórza rozciąga się piękny widok  na wszystkie trzy kraje. Polecamy także wycieczkę do Bukovca. Dojdziemy stąd ścieżką edukacyjną do najbardziej na wschód wysuniętego krańca, leżącego na brzegu potoku Oleška. Trasa mierzy pół kilometra i wiedzie przez rezerwat przyrody Bukovec. Po drodze umieszczone są tablice informujące o historii miejscowości i tutejszej faunie i florze.

     Szczegółową mapę znajdziemy na stronie: Mapy.cz  

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • pominięto nas2021-04-21 09:41

  Bardzo ciekawym, a pominiętym miejscem jest Trojpański Kamień z 1732 r. ( Dreiherrenstein) w pobliżu Głuszycy. Postawiony w miejscu jednej z najstarszych Europejskich granic gdzie spotykały się granice Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Z czeskiej strony ziemie należące do opactwa w Broumovie sygnował jego Opat ( to jeden z najstarszych klasztorów w Czechach, gdzie w bibliotece przechowywano słynny "Codex Gigas"), ze strony Śląska Kamień sygnował Graf von Hochberg, a z Hrabstwa Kłodzkiego baron Stilfried.

 • Adam Włoch2021-02-17 23:06

  I taka ciekawostka - do 1924 Herczawa znajdowała się w granicach Polski.

Komentarz
Facebook