Wystawa o Nivei i Oscarze Troplowitzu w Synagodze

     W  czwartek, 8 sierpnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy "Z Wrocławia w świat. Troplowitz i Nivea w mykwie" ze zbiorów Wojciecha Mszycy. Gościem wernisażu będzie pan Wojciech Mszyca, autor kolekcji, znawca biografii Oscara Troplowitza oraz historii kremu Nivea, w tym jej wrocławskich wątków.

     Nivea Creme, czyli pierwszy na świecie trwały krem kosmetyczy produkowany na skalę przemysłową to ikona światowych rynków, marek i dizajnu. Pojawił się ponad 108 lat temu, w grudniu 1911 r., niczym pierwszy śnieg (łac. nix, nivis), a narodził w laboratorium firmy P. Beiersdorf & Co., w Hamburgu-Eimsbuettel. Był śnieżnobiały, stąd jego nazwa – Nivea (łac.  niveus/nivea/niveum), którą odziedziczył po starszym, bo z 1906 r., mydełku Nivea. Na wystawie będzie można odkryć historię związanej z Breslau rodziny Troplowitzów, poznać dzieje marki i jej polskie wątki, zobaczyć dziesiątki zabytkowych opakowań kremu, plakaty, ulotki i gadżety związane z marką.

     Wojciech Mszyca (rocznik 1947) po 37 latach pracy dziennikarskiej poświęca obecnie na emeryturze więcej czasu pozazawodowym, w tym m.in. kolekcjonerskim zainteresowaniom. Mieszka od 45 lat w Katowicach, ale jest przede wszystkim miłośnikiem rodzinnych Żarek (tzw. Żydowskich) na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

     Podkreśla, że kolekcjonowanie jest tylko odpryskiem szerszych zainteresowań m.in. historią i zabytkami. Na tym polu, za „poważniejsze” działania, otrzymał, m.in., ministerialną Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”; Nagrodę Marszałka Woj. Śląskiego „za ochronę i upowszechnianie dóbr kultury”, Dyplom Ambasady Izraela „za ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce” oraz Nagrodę Marszałka Woj. Śląskiego „za wybitne zasługi w dziedzinie konserwacji zabytków”.

     W 2009 r. stworzył na parterze bloku – w Katowicach gdzie mieszka - swego rodzaju minimuzeum techniki – M1 Cyklisty. Na 15 mkw. zgromadził większość eksponatów ze swoich kilku zbiorów. Od zabytkowych rowerów (26 jednośladów z lat 1914-1961) i maszyn do pisania (ok. 120 sztuk od 1907 r. po lata 90.) oraz związane z nimi podzbiory (np. opakowania na łatki rowerowe i na taśmy do pisania), poprzez jurajskie amonity aż po opakowania kremu Nivea i innych „specyfików, wytworów Beiersdorfa”. M1 Cyklisty można odwiedzić po uzgodnieniu pod numerem 605 581 537.

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl