Z Jesioników zniknęła część kosodrzewiny

  • źródło: Lasy ČR

    źródło: Lasy ČR

     Dwa hektary kosodrzewiny wycięli leśnicy w najcenniejszych przyrodniczo częściach Parku Krajobrazowego Jesioniki. W ten sposób leśnicy chcą pomóc odrodzeniu się właściwej dla tego pasma górskiego roślinności. Kosodrzewina jest bowiem gatunkiem sztucznie nasadzonym tu przez człowieka.

     Krzaki kosodrzewiny zostały wycięte i usunięte z rezerwatu Šerák-Keprník. W sumie usunięto około 1500 kubików materiału drzewnego, co w przybliżeniu daje ok. 290 ton. Z wierzchołka Šeráka wycięto krzewy na powierzchni 1,15 hektara, następnie na płachtach transportowano je do drogi, skąd były zabierane przez traktory. W niektórych miejscach, zwłaszcza na Keprníku, do wywiezienia wycinanych roślin trzeba było użyć śmigłowca.

     Kosodrzewina rośnie w Jesionikach na powierzchni 140 hektarów. Pokrywa ósmą część terenu ponad górną granicą lasu. Roślina jest inwazyjna i ma zły wpływ na rozwój wielu chronionych i zagrożonych roślin, jakie rosną w Jesionikach w najwyższych partiach gór. Między innymi są to jastrzębiec alpejski, fiołek sudecki, czy goryczka kropkowana, która rośnie tylko w Jesionikach. Rosnąca gęsto przy sobie kosodrzewina ma również wpływ na życie większych zwierząt, wypierając je z ich naturalnego środowiska.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie:
[Petr Krňávek – www.denik.cz]
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl