Zabytkowy kamień graniczny do ogródka?
W połowie lipca mieszkańcy i miłośnicy Gór Izerskich ogłosili poszukiwania zaginionego kamienia granicznego nr 31, który od ponad dwustu lat wyznaczał granicę katastralną na zboczu Bukovej hory. Niestety zaginięcia zabytkowych słupków i kamieni przez setki lat oznaczających granice działek, majątków ziemskich czy terenów łowieckich w Górach Izerskich nie należą do rzadkości.
Znikają w ten sposób zwłaszcza kamienie stojące w pobliżu dróg, które łatwo przenieść do samochodu i wywieźć. Najwięcej drobnych zabytków tego typu ginie w mocniej zurbanizowanej południowej części pasma. Wywiezione kamienie najczęściej trafiają do ogródków przy domkach letniskowych na skalniaki lub jako ozdoba posesji. Zdarza się też, że wykorzystywane są jako część ogrodzenia lub zapora uniemożliwiająca przygodnym turystom parkowanie samochodów przed domem.
Tylko niewielką liczbę zaginionych kamieni udaje się odnaleźć, a osoby, które je sobie przywłaszczyły, najczęściej są zdziwione, dowiadując się o ich wartości. Ludzie przeważnie nie zdają sobie sprawy z tego, że zabierane przez nich kamienie mają wartość historyczną, ale również z tego, że wywożąc je, często niszczą oznaczenia istniejących granic katastralnych, za co grozi kara w wysokości nawet kilku tysięcy koron. Dowiadując się o możliwych konsekwencjach przywłaszczenia, na ogół sami odwożą kamienie na miejsce, albo przekazują organizacjom zajmującym się ochroną dziedzictwa Gór Izerskich.