Zakończenie modernizacji Panoramy Racławickiej

     Tematyczne ścieżki zwiedzania i efekty specjalne w dużej rotundzie, mapping i pokaz multimedialny w małej rotundzie, nowoczesne księgarnia i kasa, prze­strzeń bez barier architektonicznych – to niektóre ze zmian, jakie nastąpiły w wyniku modernizacji budynków Muzeum „Panorama Racławicka”. Projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzic­twa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

     - Przeszło trzydzieści pięć lat intensywnej eksploatacji budynku Muzeum „Panorama Racławicka” i obecności w nim blisko jedenastu milionów gości – to musiało pozosta­wić ślad na kondycji tego wybitnego dzieła polskiej architektury powojennej autorstwa Ewy i Marka Dziekońskich – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Naro­dowego we Wrocławiu. - Świadomość tego, że od końca XIX w. ta wyjątkowa kreacja malarska, ale także swoisty pomnik polskiego patriotyzmu i przejaw dumy z odniesio­nego zwycięstwa, cieszy się tak wielkim uznaniem wszystkich tych, którzy podziwiali Panoramę Racławicką we Lwowie, a dzisiaj we Wrocławiu, sprawiła, że podjęliśmy się niełatwego zadania przywrócenia temu monumentalnego obrazowi godnej go opra­wy architektonicznej. Wszystkie zrealizowane w ciągu ostatniego roku nasze działania modernizacyjne możliwe był dzięki unijnym oraz pochodzącym przede wszystkim od naszych Współorganizatorów środkom finansowym. Za to wsparcie i zaufanie wyra­żam Im wielką wdzięczność. To niekwestionowany sukces, a dla nas też szczególny powód do dumy!

     Podczas trwających blisko rok prac przearanżowana została przestrzeń holu wejściowego: powstał sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilo­nie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmie­nione zostało usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze zostało w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

     Nowy charakter otrzymała mała rotunda, w której w formie mappingu na przestrzen­nej makiecie prezentowany jest przebieg bitwy pod Racławicami. Na ciągu naścien­nych ekranów wyświetlane są prezentacje multimedialna przybliżające m.in. postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, historię powstawania obrazu.

     W dużej rotundzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory. Przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna i dla najmłodszych. Komentarz podstawowy dostępny jest w 18 języ­kach (nowością jest Polski Język Migowy).

     Część planowanych prac związana była z zapewnieniem bezpieczeństwa Muzeum „Panorama Racławicka” i dostosowania go do obowiązujących przepisów. Wymieniony został szklany dach, system stałych urządzeń gaśniczych chroniących płótno został zmieniony na instalację zraszającą wykorzystującą wysokociśnieniową mgłę wodną. Zainstalowano nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej i nowe oświetlenie awa­ryjne, zapewniające bezpieczeństwo gościom i pracownikom. Modernizacja systemu kamer zapewniła nadzór nad całym Muzeum „Panorama Racławicka”. Funkcjonalność budynku poprawiła także modernizacja instalacji CO, elektrycznych, wentylacyjnych i sieci okablowania strukturalnego. Gruntownemu remontowi i przebu­dowie poddane zostały toalety.

     Dzięki pracom modernizacyjnym przyjemność i komfort oglądania Panoramy Racła­wickiej stały się większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Sebastian Kryściński
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl