Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 361Wszystkich: 14175414

Zlikwidujmy KRNAP!

2023-11-22 09:00

     Zlikwidujmy KRNAP! to tytuł krótkometrażowego filmu dokumentalnego, który z okazji 60. rocznicy założenia najstarszego czeskiego parku narodowego nakręcił wraz ze swoim zespołem przyrodnik i fotograf Petr Jan Juračka. Uroczysta premiera odbyła się w praskim kinie MAT przy obecności wiceministra środowiska Tomáša Tesařa, przewodniczącego Związku Miast i Gmin Jana Sobotki oraz innych ważnych gości.

     - Jest wiele pięknych dokumentów ukazujących Karkonosze, mgliste doliny i tańczące żurawie, ale my chcieliśmy stworzyć film, który zainteresuje nawet tych, których Karkonosze zupełnie nie obchodzą, albo wręcz chcieliby, aby park narodowy nie istniał – powiedział autor 24-minutowego dokumentu Petr Jan Juračka.

     - Ten dokument powinni wyświetlać nauczyciele we wszystkich szkołach. Jego format jest doskonały. W Czechach tylko 1,5 % obszaru jest objęte najwyższym stopniem ochrony przyrody. Uważam, że jesteśmy wystarczająco zamożnym społeczeństwem i możemy sobie pozwolić na 2-3 % obszaru, gdzie nie będziemy gospodarować, ale pozwolimy istnieć przyrodzie. Karkonoski Park Narodowy to miejsce, gdzie podjęliśmy tę decyzję po raz pierwszy sześćdziesiąt lat temu, i dzisiaj widzimy, że to ma sens – skomentował po obejrzeniu filmu wiceminister środowiska, Tomáš Tesař.

     - 20 lat temu, gdy przyszedłem na spotkanie burmistrzów, bardzo często słyszało się opinię: zlikwidujmy KRNAP. Dziś nikt już tego nie powie, bo widzimy, jak ważną pracę wykonuje Zarząd KRNAP – dodał Jan Sobotka, senator, przewodniczący Związku Miast i Gmin Karkonosze oraz burmistrz miasta Vrchlabí.

     Nowy dokument ucieszył także dyrektora Zarządu KRNAP, Robina Böhnischa. – W filmie wreszcie słychać fakt, który ciągle boimy się głośno wyartykułować. Mianowicie, że park narodowy nie został utworzony głównie dla potrzeb ludzi. Park narodowy ma chronić przyrodę i procesy w niej zachodzące. Miejscowi ludzie powinni tam czuć się dobrze i być tam naprawdę w domu. Ale wszyscy inni powinni odwiedzać park narodowy z pokorą i odejść, nie zostawiając na miejscowej przyrodzie śladów.

     - Pierwsze reakcje społeczeństwa na nowy film są świetne. Ludzie nie kryją entuzjazmu z tego nietypowego podejścia do tematu ochrony środowiska. I liczby mówią jasno - w pierwszym dniu od uroczystej premiery obejrzało go ponad 10 000 osób, co jest doskonałym wynikiem! Mamy nadzieję, że film będzie żył długo i cieszył się zainteresowaniem - dodał Böhnisch.

Radek Drahný -KRNAP

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook