Żmigrodzkie ogrody bioróżnorodności
To najnowsza atrakcja w Żmigrodzie. Prace zostały ukończone tydzień temu i już można tam chodzić. Projekt powstał przy współpracy Urzędu Gminy Żmigród i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ma na celu ochronę bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą, która przepływa przez miasto. Jest to jednocześnie dobry teren na spacery i zrelaksowanie się. Wzdłuż pomostów umiejscowione są wgłębienia z wyłożoną folią i nasadzonymi roślinami bagiennymi, które, gdy byłem, wyglądały na uschnięte.
Dowiedziałem się jednak, że projekt od początku zakładał, że w okresach bezdeszczowych rośliny te będą usychać. Gdy deszcz wgłębienia wypełni wodą, wtedy będą ożywać i wyglądać bardziej okazale. Na terenie ogrodów znajduje się dziwna na pierwszy rzut oka konstrukcja. Ta artystyczne przedstawienie ogona smoka, co nawiązuje do jego wizerunku znajdującego się w herbie Żmigrodu.
Na jednej z tablic umiejscowionych w ogrodach można przeczytać: Pierwsza polska nazwa z 1155 r. Zuuigrad wywodzi się od słowa "żmija", a tak naprawdę formy męskiej "żmij" wymawianej w języku prasłowiańskim jako "zmij". Powiązanie nazwy miasta z herbem może tłumaczyć zastąpienie w języku staropolskim słowa "żmij" przez "smok". Negatywny obraz Żmija pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu pod wpływem religii chrześcijańskiej. Wtedy zamieniono go na Smoka.
Dojazd od strony Wrocławia jest bardzo łatwy. Jadąc drogą nr 5 na początku miasta należy skręcić w prawo przy basenie znajdującym się przy drodze, zaraz nad mostem, pod którym płynie Sąsiecznica. Od razu za skrętem po prawej stronie znajduje się parking, a przy nim wejście do ogrodów. Natomiast wybierając drogę szybkiego ruchu S5 należy zjechać z niej na węźle Żmigród i kierować się do centrum miasta, przejechać przez dwa blisko siebie się znajdujące przejazdy kolejowe, następnie skręcić w prawo w pierwszą ulicę - Wrocławską, i zaparkować w okolicy pierwszego skrzyżowania. Przy nim znajduje się drugie wejście do ogrodów. Będąc w Żmigrodzie warto odwiedzić też ruiny pałacu i piękny park przypałacowy ze stawami i fontanną.