Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Ołomuńca!

     Prestiżowym odznaczeniem może pochwalić się od kilku dni Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu. 13 kwietnia Komisja Europejska przyznała dziewięciu europejskim obiektom historycznym, w tym ołomunieckiemu, Znak Dziedzictwa Europejskiego.

     Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznawany jest znajdującym się na terytorium Unii obiektom odgrywającym istotną rolę w historii, kulturze oraz w budowaniu Unii. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na wspólne dziedzictwo kulturowe w celu wzmocnienia poczucia przynależności do Unii wśród obywateli oraz wzmocnienia dialogu między kulturami. Ponadto, w szczególności przez turystykę kulturalną, dziedzictwo odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym regionów europejskich, które skorzystałyby z nadania mu odpowiedniej rangi. Do przyznania znaku kwalifikują się zabytki, miejsca naturalne, obiekty podwodne, archeologiczne, przemysłowe lub miejskie, krajobrazy kulturowe, miejsca pamięci, dobra i obiekty kultury i dziedzictwo niematerialne związane z danym miejscem, w tym dziedzictwo współczesne.

     W Muzeum Archidiecezjalnym przechowywane są dzieła sztuki diecezji ołomunieckiej. Muzeum znajduje się w Domu Kapituły na zamku Przemyślidów. O jego tysiącletniej historii świadczą zachowane ruiny pałacu książąt i biskupów. Zamek Przemyślidów i Muzeum Archidiecezjalne umacniały pozycję Moraw w dziejach Europy. Miejsce to, dzięki dużemu zaangażowaniu arcybiskupów morawskich, odgrywało rolę głównego ośrodka wczesnego chrześcijaństwa, stanowiło przykład ochrony dziedzictwa kulturowego w regionie.

     Zamek Przemyślidów w Ołomuńcu i Muzeum Archidiecezjalne są centralnym punktem morawskiej obecności w historii Europy. Miejsce to, będące wczesnym ośrodkiem chrześcijaństwa, podkreśla zaangażowanie arcybiskupów morawskich w mecenat sztuki i chroni dzieła nim objęte. Obiekt jest także doskonałym przykładem zachowania dziedzictwa kulturowego w regionie.

     Na marginesie warto zaznaczyć, że obecnie lista obiektów, którym już przyznano ów znak liczy 29 pozycji, w tym 3 z Polski (są to: Unia Lubelska, Konstytucja 3 Maja 1791 r., Stocznia Gdańska).

źródło: http://ec.europa.eu
Anna Zygma
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl