Znikną pozostałości schroniska na Śnieżniku

  • źródło: denik.cz, fot. Petr Krňávek

    źródło: denik.cz, fot. Petr Krňávek

     Wielu turystów, po zdobyciu Śnieżnika, wędruje na czeską stronę, by odwiedzić źródła Morawy, a przede wszystkim popularnego Słonika, rzeźbę która stanęła w 1932 roku przy istniejącym jeszcze wówczas schronisku. Tuż obok Słonika do dzisiaj znajdują się pozostałości Lichtensteinovej chaty. Są w złym stanie, a pozostały po zburzonej chacie tony żelaza, drewna, betonu i eternitu są niebezpieczne dla środowiska. Na dodatek ruiny stały się miejscem wyrzucania śmieci przez wędrujących tędy turystów. Wszystko ma zniknąć do końca września 2021 roku.

     Lichtensteinova chata, z powodu złego stanu technicznego, została zburzona w 1971 roku. Od tego czasu jej pozostałości popadają w ruinę. Zachowane piwnice służą obecnie wielu osobom jako prowizoryczne schronienie, ale ich stan zagraża bezpieczeństwu osób w nich przebywających. Postanowiono więc zburzyć to co jeszcze pozostało po dawnym schronisku, wywieźć ze Śnieżnika, a teren uporządkować. Szacuje się, że koniecznym będzie wywiezienie ok. 400 ton gruzu i śmieci.

     Do miejsca prac rozbiórkowych dojedzie ciężka koparka, która pozostanie na miejscu do zakończenia prac, bowiem firma która będzie porządkowała teren, otrzymała zgodę tylko na jeden wjazd i jeden zjazd ciężkiego sprzętu. Gruz i inne niepotrzebne rzeczy transportowane będą w dół, poza teren rezerwatu przyrody, śmigłowcem.

     Nie wszystkie elementy dawnego schroniska zostaną zwiezione do utylizacji. Na miejscu rozbijane będą większe kawałki gruzu, a kamienie które da się oczyścić, pozostaną i posłużą do budowy niskiego murku, który upamiętniał będzie stojące tu niegdyś schronisko, a jednocześnie posłużą turystom jako miejsce odpoczynku. Do prac rekultywacyjnych przyłączyli się również przyrodnicy z Parku Krajobrazowego CHKO Jeseníky. Po zbadaniu terenu, przesadzone zostały w inne miejsce 63 sztuki jastrzębca śnieżnickiego, endemitu występującego jedynie na kopule Śnieżnika.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl