Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 361Wszystkich: 14175414

Dla ptaków i piwa

źródło: navstivtejeseniky.cz
źródło: navstivtejeseniky.cz
2015-04-18 07:30

     Jedyna okazja, by wybrać się w Jesioniki na wyprawę ornitologiczną nadarzy się wszystkim miłośnikom przyrody w sobotę, 18 kwietnia. Ekspedycję poprowadzi znawca ptaków Zdeněk Vermouzek, dyrektor Czeskiego Związku Ornitologicznego, który nauczy uczestników rajdu, jak rozpoznawać niektóre gatunki ptaków nie tylko po wyglądzie, ale też po głosach.

     „Rozpoznawanie ptaków to znakomita zabawa i trochę kunsztu” - mówi Zdeněk Vermouzek, który sam potrafi rozpoznać po wyglądzie 300 gatunków ptaków, czyli praktycznie wszystkie żyjące w Europie. „W ogóle nie musimy być specjalistami, aby obserwować i podziwiać śpiew ptaków, wdzięk ich lotu i wszelkie inne przejawy życia ptaków. Wystarczy, jeśli umiemy patrzeć i słuchać” - dodaje znany ornitolog.

     W kwietniu ptaki przygotowują się do gniazdowania i śpiewają praktycznie przez cały dzień. Ogólnie jednak obowiązuje zasada, że najlepiej obserwuje się je rano i dlatego spotkanie uczestników wyprawy ornitologicznej jest już o pół do ósmej na terenie browaru Holba, przed restauracją Pivovarská w Hanušovicach, dokąd wyprawa wróci mniej więcej dwie i pół godziny później.

     Stylowa restauracja Pivovarská oferuje miejscowe specjały i przyjemne miejsce do posiedzenia przy „Prawdziwym piwie z gór“. Częścią restauracji jest Muzeum Browaru z ekspozycją browarniczą, poświęconą produkcji piwa dawniej i dziś. Obiekt znajduje się bezpośrednio na terenie browaru Holba, rozciąga się stąd atrakcyjny widok na stawy browaru, można też przenocować w nowoczesnych apartamentach.

     Właśnie we wspomnianym Muzeum Browaru schronienie znajdą członkowie wyprawy ornitologicznej, jeśli nad Hanušovicami zapanuje niesprzyjająca pogoda. Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego udział należy potwierdzić e-mailem na muzeum@holba.cz lub telefonicznie pod numerem 724 776 384. Więcej na www.holba.cz.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook