Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 369Wszystkich: 14175422

Gorazd II (Matěj Pavlík) (1879-1942)

Jak brumovicki kapłan stał się prawosławnym świętym

     W końcu listopada 1902 roku przybył z Karlovic na ziemi bruntalskiej do Brumovic w powiecie karniowskim ksiądz Matěj Pavlík. Nikt wtedy nie mógł przypuszczać, że ten młody kapłan umrze jak bohater i kościół prawosławny ogłosi go świętym pod imieniem Gorazd II.

     W Třebíču na Morawach jego imieniem nazwany został rynek, ale w dzisiejszych Karlovicach czy w Brumovicach nie ma święty Gorazd II nawet tablicy pamiątkowej. Mieszkańcy tych miejscowości nic o nim nie wiedzą, a uczniowie nie uczą się o nim na lekcjach. W praskim kościele śś. Cyryla i Metodego szata liturgiczna Gorazda II przechowywana jest jako relikwia.

     Matěj Pavlík urodził się 26 maja 1879 roku. W wieku 23 lat trafił na pogórze Niskiego Jesionika, do niewielkiej wsi Brumovice, leżącej blisko granicy językowej pomiędzy mówiącymi po niemiecku i po czesku. Jako ksiądz martwił się o losy czeskiej mniejszości na austriackim wówczas Śląsku i nie zniechęcały go nawet stosunki panujące w ówczesnym kościele rzymsko-katolickim. Szukał nowych ścieżek pobożnego życia, aż jego uwagę przykuła wiara prawosławna.

     W Brumovicach służył do 1905 roku, potem został przeniesiony do Kromieryża. Gdy w 1918 roku powstała Republika Czechosłowacka, stał się jednym z założycieli narodowego Kościoła Czechosłowackiego. W 1921 roku wstąpił do klasztoru prawosławnego i przyjął imię Gorazda II, na pamiątkę pierwszego słowiańskiego metropolity morawskiego. Od roku 1925 był biskupem, a jego siedzibą stała się Praga.

     Do dramatycznego zwrotu w jego życiu doszło po utworzeniu przez Niemców marionetkowego Protektoratu Czech i Moraw. Gdy 27 maja 1942 roku czechosłowaccy spadochroniarze Jozef Gabčík i Jan Kubiš dokonali zamachu na protektora Reinharda Heydricha (zmarł kilka dni później w wyniku zakażenia krwi), ukryli się w prawosławnym kościele śś. Cyryla i Metodego w Pradze u biskupa Gorazda.

     Miejsce pobytu zamachowców zostało zdradzone przez dawnego druha, Karela Čurdę, który pokusił się na oferowaną przez Gestapo nagrodę miliona koron. Gestapo aresztowało Gorazda, sąd skazał go na śmierć, wyrok wykonano 4 września 1942 roku.

     Kapłan działający prawie trzy lata w Brumowicach na ziemi karniowskiej dał swemu narodowi najwyższą ofiarę, swoje życie. Kościół prawosławny uznał go w 1987 roku za świętego. Przejeżdżając więc przez Brumovice i spoglądając na wieże tutejszego kościoła, wspomnijcie postać św. Gorazda II.

Waldemar Brygier na podstawie:
[Vladimír Blucha – Bruntalský deník] oraz materiałów własnych
Fot. wikipedia

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook