Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1128Wszystkich: 13725241

Jańska Góra

źródło: fotopolska.euźródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
kota: 253 m
fundator: F. Schröter-Wättrisch
konstrukcja: kamienna
wysokość:  
otwarta: 18 października 1869 r.
zniszczona: istnieje

 

    Pierwszą wieżę Bismarcka wzniósł na ziemi zamieszkałej niegdyś przez Niemców właściciel majątku ziemskiego w Wättrisch (dzisiaj wieś Sokolniki), major w stanie spoczynku Friedrich Schröter (1820-1888). Wieża ta wybudowana została na Jańskiej Górze (253 m) koło Janówka (gmina Jordanów Śląski) na Dolnym Śląsku.

     Ta neogotycka budowla o średnicy około 4 m otoczona była pierwotnie przez okrągły drewniany pawilon o promieniu 5,20 m (patrz widokówka z ok. 1900 r.). Do budowy wieży posłużył miejscowy serpentynit, oraz piaskowiec, granit i cegły. Całkowita wysokość wieży wynosi 22,5 lub 25m. Koszt wieży wyniósł 18.000 marek. Wieża podzielona została na sześć kondygnacji. Dolna część (piwnica i parter) posiada osobne wejście. Parter wieży służył za izbę pamięci Bismarcka.

     Na zewnątrz wieży znajdują się schody, które prowadzą do górnego wejścia. Stąd kamiennymi schodami można wejść na wyższe kondygnacje. Na ostatniej kondygnacji (wartowni), znajdowały się kiedyś metalowe schody, prowadzące na platformę widokową otoczoną krużgankiem .

     Nad górnym wejściem do wieży znajdowała się tablica z pozłacaną inskrypcją

EHREN BISMARCK
KU CZCI BISMARCKA)

a pod nią rok zakończenia budowy "1869". Dwie marmurowe tablice znajdowały się w wartowni. Przymocowane były do ściany, na których widniały inskrypcje:

ZUR ERINNERUNG AN DIE RUHMES- UND SEGENREICHEN JAHRE 1864 UND 1866
NA PAMIĄTKĘ CHWALEBNYM I BŁOGOSŁAWIONYM LATOM 1864 I 1866)

oraz

DEM ANDENKEN AN DEUTSCHLANDS RUHMREICHES SIEGES-UND EINIGUNGSJAHR 1870 WEIHT DIESEN STEIN DER BAUHERR
(NA PAMIĄTKĘ CHWALEBNEGO ROKU ZWYCIĘSTWA I ZJEDNOCZENIA NIEMIEC 1870. KAMIEŃ TEN  POŚWIĘCA INWESTOR)

     Uroczystego otwarcia wieży dokonano 18.10.1869 r. Od roku 1870 w każdą sobotę i niedzielę wieża wraz z otaczającym ją parkiem dostępna była dla zwiedzających. Klucze do wieży można było wypożyczyć od służącego właściciela majątku. W wieży prowadzona była działalność gastronomiczna i rozrywkowa.

     Sieglinde Seele i Günter Kloss, autorzy książki "Wieże i kolumny Bismarcka", wyd. Michael Imhof, Petersberg 1997, zastali tę wieżę w stanie wymagającym renowacji. Brakowało pawilonu oraz jakiejkolwiek informacji wskazującej, ze jest to wieża Bismarcka. Kamiennymi schodami (42 stopnie) można było dostać się na galerię z krużgankiem. Następne 22 stopnie prowadziły na piętro z oknami o kształcie ostrołuku. Brakowało ostatniej części schodów (metalowych), prowadzących do platformy widokowej.

     W czasie drugiej wojny światowej w wieżę trafiły dwa pociski, które uszkodziły ją w znacznym stopniu. Od roku 2003 wieża jest prawnie chroniona ze względu na swe walory historyczne (pierwsza wieża w swej kategorii), estetyczne, architektoniczne, oraz atrakcyjne położenie na malowniczym punkcie wysokościowym. Na szczyt wzniesienia (Jańska Góra, 253 m) najdogodniej dość polną drogą od strony wsi Piotrówek.

Opracowanie: Joerg Bielefeld/Marek Mosoń, www.bismarcktuerme.de
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook