Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu
Jedna z największych wrocławskich atrakcji wraca po zimowej przerwie. Już w piątek Hala Stulecia zaprasza na pierwsze w tym sezonie pokazy dzienne i wieczorne oraz pokaz specjalny – będzie to Katedra Demokracji, show prezentujące długą i fascynującą historię tego jedynego obiektu we Wrocławiu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Tegoroczny sezon Fontanny Multimedialnej rozpocznie się w 10 maja. O 10:00 wystartuje pierwszy pokaz dzienny, o 18:00 pierwszy pokaz wieczorny, a o 21:00 pokaz specjalny. Również od piątku działać już też będzie uwielbiana zwłaszcza przez dzieci mała fontanna, pozwalająca ochłodzić się w upalne dni.
Czym różnią się od siebie pokazy?
Pokazy dzienne to widowiska woda + muzyka. Odbywają się każdego dnia o pełnych godzinach między 10.00 – 17:00. Pokazy wieczorne to widowiska woda + muzyka + iluminacje światła. Odbywają się każdego dnia o pełnych godzinach między 18:00 a 21:00 oraz o 21:40. Pokazy specjalne to widowiska woda + muzyka + światło + projekcje multimedialne na wodnym ekranie. Odbywają się w piątkowe i sobotnie wieczory według harmonogramu, w maju o 21:00, a od czerwca o 21:40.
Skąd najlepiej oglądać pokazy?
Najlepsze wrażenia z pokazów, zwłaszcza tych specjalnych, zapewnia ich oglądanie od strony Hali Stulecia, a dokładnie z tarasu letniego Wrocławskiego Centrum Kongresowego. To tam, gdzie mieści się Bistro i Restauracja Tarasowa, które również od najbliższego weekendu przechodzą w tryb letni. Taras zostanie wypełniony stolikami, krzesłami i leżakami, Bistro działać będzie 7 dni w tygodniu, a na weekend otwarcia sezonu Hala Stulecia przygotowała bardzo smaczne atrakcje, w tym wyjątkowe lody o smaku… warzonego specjalnie przez Browar Stu Mostów dla Hali Stulecia piwa!
Kompleks na MAXA
Sezon letni rozpoczęły też inne atrakcje kompleksu, w tym Strefa food trucków znajdująca się od strony ul. Wróblewskiego, oraz Lody pod Kładką – nowe miejsce przy przystanku ZOO, gdzie zatrzymać się można na porcję robionych na miejscu przez załogę Hali Stulecia lodów naturalnych. W pełnym wymiarze działa już również FunPark przy Hali Stulecia, czyli park rozrywki dla dzieci z dmuchańcami, gokartami i strefą chillout dla rodziców.
Ciekawostki o Fontannie Multimedialnej
Fontanna ma już 15 lat! W tym czasie wzbogacił się program, rozwinęła technologia, a od niedawna Fontanna ma zupełnie nowy system oświetlenia. Świeci piękniej niż kiedykolwiek wcześniej! Fontanna Multimedialna to największy taki obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie i na świecie! Główny gejzer Fontanny Multimedialnej wyrzuca wodę na wysokość 40 m – to tylko 2 m mniej niż wysokość samej Hali Stulecia! Ekran tworzony podczas projekcji z kropel wody ma powierzchnię aż 400 mkw - to tyle, ile mają największe ekrany kinowe w Polsce i boiska do koszykówki! Niecka Fontanny ma aż 1 ha, to więcej niż boisko... do piłki nożnej na Tarczyński Arena!
Do zobaczenia na Pergoli!