Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 369Wszystkich: 14175422

Na Dolnym Śląsku trwają The World Games

Polska ekipa na TWG. Fot. Mariusz Kunicki
Polska ekipa na TWG. Fot. Mariusz Kunicki
2017-07-23 10:24

     We Wrocławiu i w kilku miastach Dolnego Śląska, od czwartku 20 lipca, trwają 10 jubileuszowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich (The World Games). Pierwszy dzień to oprócz spektakularnej ceremonii otwarcia, dwie konferencje oraz zaprzysiężenie polskiej reprezentacji. Pierwsza, rozpoczynająca 10 TWG konferencja odbyła się w ratuszu i uczestniczyli w niej Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Jose Perurena – Prezydent International World Games Association, Joachim Gossow – Dyrektor Wykonawczy IWGAssociation oraz Marcin Przychodny – Prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017. Mowa była między innymi o idei igrzysk, o kosztach imprezy, przygotowaniu całego przedsięwzięcia oraz o biletach i partnerach, którzy z powodzeniem od kilku dni realizują transmisje zarówno internetowe, jak i telewizyjne. 

     Kolejnym punktem bardzo napiętego pod względem wydarzeń dnia było ślubowanie reprezentacji Polski na The World Games 2017 we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Przedstawiciele wszystkich dyscyplin, łącznie ponad 218 zawodników w biało-czerwonych barwach, odebrało z rąk .in. ministra sportu i turystyki Witolda Bańki oraz olimpijki Renaty Mauer-Różańskiej nominacje. Każdy odbierający nominację czuł podniosłą atmosferę,  i składając zarówno podpis na jednej z dwóch pamiątkowych tablic, jak i później ślubując. Wszyscy zawodnicy po ślubowaniu zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

     - The Worls Games to największa impreza sportowa w historii Polski, ale nie pierwsza, jaką tu mieliście. Słyniecie z tego, że są dobrze organizowane i nie dziwię się, że powierza się wam kolejne. Jesteście jako kraj godni zaufania - podkreślił Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

     Uczestnicy ceremonii otwarcia czuli wielkie emocje. Scenarzysta i reżyser ceremonii, Krzysztof Materna, do końca nie ujawniał szczegółów spektaklu co  spowodowało, że miłych zaskoczeń tego wieczoru nie brakowało. Byliśmy świadkami prezentacji historii Wrocławia, przejścia ekip rywalizujących w trakcie olimpiady, ale również występu muzycznych gwiazd. Trzy sceny i 400 artystów - tak w liczbach prezentowała się uroczystość. Wystąpili m.in. Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Natalia Sikora i Igor Herbut z zespołem Lemon. Towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.Muzycznie bardzo udanie zaprezentowali się artyści Teatru Capitol, a utwory ze spektaklu „Liżę twoje serce" nabrały nowych aranży i zabrzmiały w nowej sile. Oczywiście nie mogło zabraknąć hymnu TWG, który zaśpiewała Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx.

     The World Games to bardzo duża impreza i jak poinformował rzecznik prasowy Kacper Cecota, do jej obsługi medialnej zgłosiło się aż 850 dziennikarzy z 60 krajów. Najliczniejsi są przedstawiciele polskich mediów, a z grona zagranicznych najwięcej przyjechało z Niemiec, Czech i... Kolumbii, która była gospodarzem poprzedniej edycji igrzysk. Igrzyska potrwają do 30 lipca. Wstęp na niektóre dyscypliny jest darmowy, więc warto z okazji skorzystać, by stać się częścią wydarzenia.

Mariusz Kunicki - NaszeSudety

 


Zobacz także:
oficjalna strona www The World Games 2017 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook