O malarzu, mentorze i magu w Muzeum Narodowym

  • Oskar Moll: Bez tytułu (Kliwia i książki na tle Hali Stulecia), 1925

    Oskar Moll: Bez tytułu (Kliwia i książki na tle Hali Stulecia), 1925

     Już od jutra, 9 kwietnia 2019 roku, wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza na czasową wystawę, która poświęcona jest malarzowi impresjoniście Ottonowi Muellerowi (1874-1930). Bohater wystawy był osobą, która swym niekonwencjonalnym zachowaniem i charyzmatyczną osobowością wywierała znaczący wpływ na przedwojenne środowisko artystyczne Wrocławia. Mueller był też m.in. pedagogiem Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu, a także członkiem grupy Brücke, założonej w 1905 roku w Dreźnie, skupiającej artystów próbujących znaleźć nowe formy artystycznej ekspresji i prezentacji swych dzieł.

     Uzupełnieniem wrocławskiej wystawy, która powstała we współpracy z Galerią Narodową w Berlinie oraz Fundacją Alexandra i Renaty Camaro, są dzieła pedagogów wspomnianej już Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła, takich jak Oskar Moll, Alexander Kanoldt, Oskar Schlemmer, Georg Muche czy Johannes Molzahn oraz uczniów i uczennic Muellera. Na wystawie znajdziemy również wątki polskie. Zobaczyć będzie można na przykład prace Jana Cybisa, polskiego malarza zafascynowanego dziełami mistrza Muellera, który przez kilka lat był jego nauczycielem, a także współczesnego malarza Zdzisława Nitki, dla którego ważnym wydarzeniem w artystycznym życiu, jak sam wspomina, była wystawa niemieckich impresjonistów, jaką wiele lat temu obejrzał we Wrocławiu.

     Muzeum Narodowe (pl. Powstańców Warszawy 5) czynne jest od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 17:00, a w weekendy w godz. 10:30 – 18:00.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl