Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1055Wszystkich: 13967308

Odra: most i granica

2022-10-17 05:41

     W Polsce na rzekę Odrę patrzy się dwojako: w południowym jej biegu – jako na oś regionu, a w północnym – jako na granicę państwową. Tej podwójnej perspektywie poświęcona jest nowo otwarta wystawa „Odra most. Odra granica” we wrocławskim Centrum Historii „Zajezdnia” przy ul. Grabiszyńskiej, prezentująca historyczne mapy oraz dokumenty z Odrą w roli głównej.

     Jak podkreśla kurator wystawy i wicedyrektor Centrum dr hab. Wojciech Kucharski, koncepcja Odry jako rzeki granicznej pojawiła się dopiero w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, a „ucieleśniła się” po II wojnie światowej. Wcześniej nigdy Odra takiej roli nie pełniła, co wyraźnie widać na historycznych mapach, na których rzeka znajduje się w centrum regionów czy poszczególnych księstw. Wokół niej skupiało się osadnictwo, a co za tym idzie – życie gospodarcze, kulturalne i polityczne. Rzeka pełniła rolę naturalnych fortyfikacji ludzkich osiedli, jej wody służyły do napędzania młynów i innych urządzeń, a także były źródłem pożywienia dla mieszkańców. Odra, jako szlak żeglugowy, stanowiła też łącznik między bardziej odległymi regionami.

     Mapy prezentowane na wystawie to prawdziwa wędrówka przez wieki. Rozpoczyna ją XV-wieczny inkunabuł mapy Wielkiej Germanii z II w. n. e. Klaudiusza Ptolomeusza i pochodząca z XVI wiecznego wydania jego „Geografii” przeróbka mapy Sarmatii europejskiej autorstwa Mikołaja z Kuzy i jego następców, a kończy – znaleziona niedawno w archiwach sowiecka mapa Europy Środkowej z 1944 roku z nakreśloną odręcznie, być może przez samego Józefa Stalina, granicą polsko-niemiecką na linii Odry.

     Na wystawie można zobaczyć zarówno mapy szerzej znane, np. pierwsze wydanie słynnej mapy Śląska Martina Helwiga z 1561 roku czy najstarszy plan Wrocławia Barthela Weinera z 1562 roku, ale też mapy rzadko lub po raz pierwszy pokazywane, takie jak pierwsza mapa Śląska z „Cosmografii” Sebastiana Münstera z 1544 roku, mało znana Ślązakom „Mapa najświetniejszego księstwa pomorskiego” z drzewem genealogicznym książąt pomorskich i wizerunkami miast z 1618 roku, mapa Polski i Śląska Gerharda Mercatora z 1606 roku, mapa z roku około 1700, ukazująca całą Odrę od źródeł do ujścia, o nietypowej, wschodniej orientacji, mapa z 1712 roku przedstawiająca pierwszy projekt połączenia kanałem żeglownym Odry z Dunajem, wyjątkowa mapa całego biegu Odry w postaci rozwijanej wstęgi z ok. 1875 roku czy też intrygująca rosyjska „Mapa przyszłej Europy” z 1914 roku, z Rosją sięgającą… linii Odry właśnie.

     Druga część wystawy, której zapowiedzią są najmłodsze mapy, poświęcona jest Odrze jako linii granicznej. Temat ten ilustruje podpisany przez „Wielką Trójkę” egzemplarz Układu Poczdamskiego z sierpnia 1945 roku, a także podpisane przez przedstawicieli Polski i Niemiec egzemplarze traktatów granicznych i umów o dobrym sąsiedztwie i współpracy z lat 1950, 1970, 1990 i 1991. Wystawę zamyka wyjątkowy eksponat – wypożyczony z Luksemburga jedyny istniejący egzemplarz dokumentu potwierdzającego przystąpienie Polski do układu z Schengen w 2007 roku.

     Wystawę można zwiedzać do 11 grudnia w godzinach otwarcia Centrum.

zajezdnia.org/kalendarz/661

Katarzyna Potocka-Brygier
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-10-29 18:00

    Byłam, zwiedziłam.... Wystawa mała, ale ciekawa, choć lapsusów w tekstach komentujących nie brak (np. Bogumin na Śląsku Cieszyńskim....). Niemniej, warto zobaczyć.

  • Zielarka z Grabowca2022-10-22 19:34

    To dobrze, że mają. To pewnie ta "...mapa z roku około 1700, ukazująca całą Odrę od źródeł do ujścia, o nietypowej, wschodniej orientacji". Chyba nie wiedzą, ze pochodzi z 1689 roku.... Zwiedzę sobie wystawę za tydzień, to wszak po sąsiedzku.

  • Katarzyna Potocka-Brygier2022-10-19 21:12

    Do Zielarki z Grabowca: mają.

  • Zielarka z Grabowca2022-10-17 13:54

    Ciekawe, czy mają tam mapę Der Oder-Strohm von seinen Ursprung durch Ober- und Nieder-Schlesien auch andere angränzende Länder, bis in die Ost-See z końca XVII wieku.

Komentarz
Facebook