Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 369Wszystkich: 14175422

Świętuj i baw się z górnikami w Wałbrzychu

2023-12-01 17:32

     Cztery dni potrwa tegoroczny, unikatowy na skalę regionu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka. Pierwsze wydarzenia zaplanowano już w piątek. Tego dnia górnicze tradycje poznają najmłodsi. W programie także koncert, pokaz filmowy, specjalne zajęcia w małym centrum nauki SOWA, specjalne edycje zwiedzania Starej Kopalni i zupełna nowość impreza klubowa BASSBÓRKA. Tegoroczne świętowanie zakończą w niedzielę wielka parada górnicza i karczma piwna.

     Górnicze tradycje w czasie specjalnej „Szychty Szkolnej” w piątek poznają uczniowie wałbrzyskich szkół. Tego dnia, o godzinie 18.oo, zapraszamy także na „Barbórkową nocną szychtę”. Biletowane spotkanie to już propozycja dla każdego i świetna okazja, by przy świetle górniczych lamp poznać historię miasta związaną z „czarnym złotem”.

     Pierwszy dzień tegorocznego festiwalu zakończy koncert Zaawansowanego Zespołu Niepokojących Nóg. Muzycy pojawią się na scenie w Sztygarówce i zagrają swoje utwory, jak i klasyki rock&rolla. Wśród muzyków będzie ambasador Wałbrzycha, Wojciech Tumidalski. Wstęp na koncert kosztuje jedynie złotówkę. Start o 20:00.

     Sobota to kolejne mocne uderzenie tegorocznej Barbórki. O godzinie 17:00 zaplanowaliśmy pokaz filmu „Perła w koronie” i spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem. Godzinę później ponownie zaprosimy chętnych na „Barbórkową nocną szychtę”. Nowością w czasie wałbrzyskiego festiwalu będzie sobotnia impreza klubowa BASSBÓRKA. O godzinie 21:00 w Sztygarówce pojawią się UHMT (NOISEMAN, LUCC, QUES), JOT & RAD74NICE.

     - Wśród barbórkowych są propozycje dla dzieci, są propozycje dla dorosłych, a tym wydarzeniem do Starej Kopalni chcemy przyciągnąć młodzież. Liczymy, że impreza na stałe wpisze się w grudniowe obchody – przyznaje Marta Wróbel ze Starej Kopalni.

     Co ważne, w czasie BASSBÓRKI będzie można wspomóc działalność wałbrzyskiego Schroniska dla Zwierząt! Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie www.starakopalnia.pl.

     Niedziela to już tradycyjnie rodzinne spotkania w Starej Kopalni. Od południa do godziny 17:00 zapraszamy na bezpłatną „Szychtę Rodzinną”. Nie zabraknie zabaw, gier, animacji i konkursów. Spotykamy się w Kuźni. Bardziej dociekliwych mieszkańców Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej zapraszamy w niedzielę na spotkanie w małym centrum nauki SOWA. Tu weźmiemy pod lupę węgiel. SOWA czynna będzie od południa do godziny 17:00, bilety dostępne są na stronie internetowej Starej Kopalni.

     Poniedziałek, czyli Barbórka to już uroczysta msza święta, która w samo południe rozpocznie się w Kolegiacie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w wałbrzyskim Śródmieściu. Po mszy świętej przez miasto przejdzie wielka parada górnicza, którą zakończą uroczystości przed Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Uczniów wałbrzyskich szkół zapraszamy do przebierania się w stroje górnicze. Najlepsi mogą liczyć na nagrodę. Tegoroczną Barbórkę zakończy tradycyjna Karczma Piwna, którą w poniedziałek zaplanowaliśmy o godzinie 17:00. Bilety dostępne są na www.starakopalnia.pl.

     Z dumą przypominamy, że Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu wpisana została na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy krok starań o miejsce na liście UNESCO. W Wałbrzychu do dziś działa pięć stowarzyszeń górniczych, które angażują się w organizację grudniowego święta.

Tomasz Czeleń - Specjalista w Dziale Marketingu i Promocji

 

Galeria

  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook