Wzgórze Krzywoustego

  • źródło: fotopolska.eu

    źródło: fotopolska.eu

  • źródło: fotopolska.eu

    źródło: fotopolska.eu

  • źródło: nickt.pl

    źródło: nickt.pl

kota: 375 m
fundator: RGV
konstrukcja: murowana
wysokość: 22 m
otwarta: 1911 r.
zniszczona: istnieje        

 


    Wzgórze Krzywoustego należy do Wysoczyzny Rybnicy i stanowi jej północno-wschodni kraniec. Górujące się nad Jelenią Górą wzniesienie prawdopodobnie było zamieszkane już 1000 lat temu przez plemię Bobrzan. Niestety nie jest to pewna informacja, podobnie jak te mówiące o założeniu w tym miejscu grodu przez Bolesława Chrobrego, czy Bolesława Krzywoustego. Tak czy inaczej, istniał w tym miejscu zamek, którego doskonałe położenie pozwoliło dwukrotnie oprzeć się atakom husytów w XV w. Na nic się to jednak zdało, bo wkrótce został rozebrany na rozkaz rady miejskiej, która stała się jego właścicielem. Kilka wieków później ruiny stały się popularnym celem romantycznych wycieczek mieszkańców Jeleniej Góry i gości. Od końca XVIII w. zaczęto na różnych skałach budować punkty widokowe. Kilkadziesiąt lat później stała już na szczycie gospoda, z której tarasu roztaczała się piękna panorama miasta i jego najbliższych okolic.

     Wkrótce padł pomysł, by wybudować tutaj wieżę widokową. Wiosną 1908 r. wybrano do realizacji projekt architekta Schmidta z Jeleniej Góry, który był już gotowy 15 lat wcześniej. Na miejsce budowy wybrano wzgórze zwane "Hausberg". Szacowane koszty budowy wyniosły 18 000 marek. Na początek udało się zebrać 12 000 marek. Sądzono, że pozostałe sześć tysięcy zapłaci gmina. Na wieży miały zostać przymocowane znaki upamiętniające dwóch pierwszych cesarzy (Wilhelma I i Fryderyka III). W ciągu tego samego roku brakujące 6 000 marek zasponsorował bankier z Berlina Max Schlesinger. Uroczystego poświęcenia wieży dokonano po południu 12.06.1911 r. w obecności hrabiego Schaffgotscha, czołowych władz miasta i powiatu Jelenia Góra. Uroczystą mowę wygłosił prorektor jeleniogórskiego gimnazjum prof. Rosenberg. 

     Wieża poświęcona była pamięci dwóm pierwszym cesarzom i zjednoczeniu Niemiec. Okazała budowla mierzyła 22 metry. Okazją do jej postawienia było 800-lecie miasta. Wstęp na nią był płatny, a na tarasie widokowym ustawione były tablice ze schematycznie namalowanym krajobrazem i odpowiednimi objaśnieniami pozwalającymi na nazwanie poszczególnych szczytów i pasm górskich.

     Warto też wspomnieć, że w 1800 r. podczas swej podróży po Śląsku, Wzgórze Krzywoustego odwiedził John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. W liście do swego brata tak opisał to miejsce:

     "Między miastem a Helikonem jest mniejsza górka, zwana Hausberg, gdzie wielu mieszkańców pobudowało sobie letnie domki: przychodzą tu w ciepłe dni, gotują sobie herbatę lub kawę, rozkoszując się pogodą i pięknem krajobrazu; widzieliśmy wiele takich rodzin korzystających z tych niewinnych i zdrowych wczasów."

Waldemar Brygier
Marek Mosoń
Opr. m.in. na podstawie artykułów w "Gubener Zeitung"
z dnia 04.03.1908 r., 29.01.1909 r., 13.06.1911 r

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl