Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 232Wszystkich: 13819705

Ciekawe miejsca: Strzegom i jego wzgórza

Panorama Strzegomia z Góry KrzyżowejWzgórza górujące nad StrzegomiemRuiny osiemnastowiecznego wiatraka prochowego w Strzegomiu
Panorama Strzegomia z Góry Krzyżowej
Wzgórza górujące nad Strzegomiem
Ruiny osiemnastowiecznego wiatraka prochowego w Strzegomiu
2020-11-29 12:19

 


     Usytuowany na Przedgórzu Sudeckim Strzegom słynie głównie z monumentalnej bazyliki pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. Prawdziwym skarbem stał się też ceniony w Europie tutejszy granit. Miasto jednak leży u stóp nie granitowego, lecz bazaltowego wzniesienia. Górę Krzyżową i towarzyszące jej Górę św. Jerzego i Szeroką (dziś ściętą prawie w całości przez dawny kamieniołom) uwieczniano już na najstarszych widokach miasta. Góra Krzyżowa to najwyższy punkt Wzgórz Strzegomskich. Na jej szczycie w połowie XIX w. ustawiono żeliwny krzyż, upamiętniający bitwę pod Dobromierzem – kulminacyjne starcie drugiej wojny śląskiej. Z wierzchołka roztacza się szeroka panorama Sudetów, widać też rozległe pola w okolicy Roztoki, na których rozegrała się wspomniana bitwa.

     Z bazaltowymi wzgórzami Strzegomia wiąże się też historia Jana Montanusa, miejscowego lekarza i nadwornego medyka Rudolfa II Habsburga. W 1568 r. wydał dzieło, w którym opisał lecznicze właściwości pewnej glinki, odkrytej przez niego w szczelinach tutejszych skał.  Glinka, formowana w postaci pastylek, przeszła do historii jako ziemia pieczętna ze Strzegomia, rozsławiając miasto w całej Europie. Dziś glinkę – produkt wietrzenia bazaltów – zobaczymy w starym kamieniołomie, założonym na Górze Szerokiej.

     U podnóża Góry Krzyżowej znajduje się jeszcze jedno wyrobisko, jakże ważne dla Strzegomia – kamieniołom granitu „Barcz”. Jego historia sięga 1826 r. Data ta wyznacza początek wielkoskalowego wydobycia granitu w tym rejonie. To dzięki przemysłowi skalnemu Strzegom szczyci się dziś tytułem „Granitowego serca Polski”. Obok kamieniołomu „Barcz” znajdziemy malowniczo usytuowane ruiny wiatraka z XVIII w. Wkrótce budowla dostanie drugie życie – ma stać się wieżą widokową i kolejną ważną atrakcją turystyczną Strzegomia.

Tomasz Pawlik
 

Galeria

Kamieniołom granitu „Barcz”, założony w 1826 roku

Kamieniołom granitu „Barcz”, założony w 1826 roku

Na szczycie Góry Krzyżowej

Na szczycie Góry Krzyżowej

Stary kamieniołom bazaltu na Górze Szerokiej

Stary kamieniołom bazaltu na Górze Szerokiej
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomek Nawrot2020-12-01 11:57

    O, to super informacja z przerobieniem wiatraka na wieżę widokową. W Strzegomiu warto wejść na Wieżę Targową przy ratuszu. Nie tylko ze względu na widoki, ale również ciekawe historie dotyczące Strzegomia, opowiadane przez osoby oprowadzające. Zobaczyć także warto odnowioną estakadę kolejową oraz Aleję Rzeźby w Kamieniu (wzdłuż Al. Wojska Polskiego), przy której umieszczane są kamienne rzeźby, a w pobliskiej Morawie pałac z parkiem.
    Mam pytanie do autora: na zdjęciu kamieniołomu bazaltu niebieski kolor odłamków skalnych jest taki w rzeczywistości, czy to efekt przebarwienia wywołany przez aparat lub po obróbce?

  • Tomasz Pawlik2020-12-01 22:03

    Barwa bazaltów na zdjęciu to efekt wynikający z nietypowego oświetlenia tej ściany kamieniołomu w jesienne późne popołudnie w połączeniu z zawilgoceniem tych skał po deszczu. Natomiast ponad nimi widać tufy, które wskutek wietrzenia przybierają rudawą barwę.

    Dodam, że kamienne rzeźby przy Al. Wojska Polskiego to prace powstałe podczas strzegomskich Biennali Rzeźby w Granicie, które odbywają się w mieście co 2-3 lata i w których uczestniczą rzeźbiarze polscy i zagraniczni.

  • Tomek Nawrot2020-12-07 09:57

    Ten kolor mnie intryguje. Chyba tam się wybiorę będąc w Strzegomiu.

  • Harnaś Sudecki2020-12-17 15:02

    Niestety popełniono tu ogromny błąd (delikatnie mówiąc). Zasypano najstarszy kamieniołom Bartch. Było tu wspaniale widać poszczególne warstwy górotworu. Należało zrobić tu np. rezerwat geologiczny, lub coś w rodzaju skansenu związanego z wydobyciem kamienia.. Można by również stworzyć mały ośrodek wspinaczkowy. Onegdaj wspinaliśmy się po ścianach kamieniołomu i dawało nam to wielką satysfakcję. Nie trzeba tworzyć sztucznych ścianek, ale cóż?! Naprawdę szkoda, że miejscowi włodarze mają tak mało wyobraźni.

Komentarz
Facebook