Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1247Wszystkich: 13770512

Gdzie diabeł nie może, 4x4 da radę…

Martin Bareš opowiada o powstaniu jeziora Fláje
Martin Bareš opowiada o powstaniu jeziora Fláje

     Martin zaprasza nas przyjaznym gestem do zajęcia miejsc w samochodzie. Usadawiamy się wygodnie, świadomi tego, co nas czeka, szybko też zapinamy pasy (wszak według tego, co obiecują ulotki, ma to być „offroad safari”) i ruszamy na leśne drogi i bezdroża Rudaw, przygotowani na solidną dawkę adrenaliny…

     Nasz kierowca, który jest jednocześnie przewodnikiem, opowiada nam o mijanych miejscach, przybliżając ich historię i racząc nas licznymi ciekawostkami, których na próżno szukać w przewodnikach turystycznych. A Rudawy (czes. Krušné hory, niem. Erzgebirge) pełne są tajemniczych historii, a na dodatek miejsc, gdzie zwykły śmiertelnik rzadko kiedy dociera. Z pomocą samochodu terenowego jest to możliwe i skrupulatnie przez Martina i jego kolegów wykorzystywane.

     Standardowa wycieczka trwa ok. sześciu godzin, ale Martin dodaje, że równie dobrze może to być wycieczka 2-3-godzinna, jak i nawet kilkudniowa, z noclegiem pod gołym niebem, przy ognisku, w namiocie, ale i w pensjonacie. Jest otwarty na propozycje klientów i chętnie układa programy z uwzględnieniem ich preferencji i oczekiwań. To powoduje, że uczestnicy wycieczek wracają z nich zadowoleni i pełni wrażeń, które na długo zapadają w ich pamięci.

     Podczas kilkugodzinnej wyprawy mieliśmy okazję odwiedzić wiele miejsc w Rudawach, które zostały tak wybrane, byśmy mogli się w nich zakochać. Nie jest to trudne, bo Rudawy oferują najprzeróżniejsze krajobrazy, od gęstych lasów, poprzez wylesione łąki, a na iście księżycowym krajobrazie, jaki pozostał po odkrywkowych kopalniach, skończywszy. Zwłaszcza te ostatnie są obiektem zainteresowania turystów. Ogromne dziury w ziemi robią wrażenie na każdym, a możliwość zjechania terenowym autem na dno kopalni (nie jest to powszechnie dostępne) dostarcza sporo adrenaliny i mnóstwa ciekawych zdjęć.

     Smaczku wyprawom organizowanym przez OffroadSafari dodają jazdy w trudnym terenie. Głębokie na metr kałuże, strome podjazdy i zjazdy czy przejazdy przez błoto tryskające spod kół są jednak tylko dodatkiem, bo jak mówi Martin, głównym celem jest rozbudzenie w turystach zainteresowania Rudawami, pokazanie ich piękna i wyjątkowości, a także zapoznanie z kulturą, nie tylko materialną, ale i duchową. To dlatego w programach znajdują się wizyty u rzemieślników, farmerów, winiarzy, browarników, degustacje u producentów żywności, czy wizyty w restauracjach serwujących lokalną kuchnię, czy dania przyrządzane z produktów od okolicznych rolników. I to nie tylko po czeskiej stronie, ale również po niemieckiej, bo nie da się podzielić gór sztucznymi, politycznymi granicami.

     Jeśli chcecie poczuć klimat i poznać specyfikę Rudaw, to spędzenie dnia z Martinem, czy z jednym z jego kolegów, jest świetnym pomysłem. Ich wiedza, zaangażowanie i miłość do miejsca w którym mieszkają, pozwolą wam niemal w pełni zrozumieć, co fascynuje tych młodych ludzi w kraju usteckim, bo wyprawy offroadowe organizują nie tylko w góry, ale również po ich przedgórzu. Skorzystajcie, na pewno się nie zawiedziecie!

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Zobacz także:
strona www OffroadSafari 
Krušné hory (Rudawy) - góry z historią 
portal turystyczny "Brama do Czech" 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook