Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 288Wszystkich: 13816075

Hvězda (Štěpánka)

źródło: ihned.cz
źródło: ihned.cz
kota: 959 m
fundator: książę Kamil Rohan, DJVJI
konstrukcja: murowana
wysokość: 24 m
otwarta: 14 sierpnia 1892 r.
zniszczona: istnieje

 

     Na szczycie Hvězdy stoi kamienna wieża widokowa, która stanowi jej największą atrakcję. Gdyby nie fakt, że w roku 1847 przerwano jej budowę, byłaby wieńcząca szczyt Štěpánka najstarszą wieżą widokową w Górach Izerskich. Tak się jednak nie stało. 

     Podczas budowy drogi karkonoskiej łączącej Liberec z Trutnovem, protektorem jej budowy był arcyksiążę Stefan Wiktor, który bardzo lubił obserwować postępy prac z góry zwanej wówczas Buchstein. Książę Kamil Rohan, który był właścicielem tych ziem, postanowił zatem przemianować górę na Štěpánovą výšinę, a na dodatek postawić na jej szczycie wieżę widokową. Prace rozpoczęto, ale wkrótce je przerwano. Wybudowano raptem sześć metrów wieży. Ludzie powiadali, że to cyganka przepowiedziała Rohanovi, że wkrótce po wybudowaniu wieży umrze, dlatego zaprzestał prac. Prawda była taka, że niedługo po rozpoczęciu budowy, arcyksiążę Stefan Wiktor w 1847 roku przeniósł się na Węgry, gdzie został palatynem tego kraju, a wobec widocznego spadku jego znaczenia politycznego w Czechach (wcześniej był gubernatorem Czech), książę Rohan nie miał żadnego interesu w sławieniu go.

     Przez ponad 40 lat niedokończona budowla niszczała. Miejsce to stało się jednak popularnym celem wycieczek turystów, chcących obejrzeć wschód słońca nad Karkonoszami. 20 maja 1888 roku pięciu pijanych czeskich młodzieńców udało się w nocy na górę, aby nad ranem czekać na niemieckich turystów. Przywitali ich kamieniami rzucanymi z góry. Turyści musieli odejść, a pijani chłopcy zadowoleni ze swego czynu postanowili zakończyć zabawę i zejść na dół. Gdy już zeszli z budowli, usłyszeli za sobą potężny łomot i część wieży zwaliła się na jednego z nich, grzebiąc go pod kamieniami.

     Po tym wydarzeniu postanowiono dokończyć budowę wieży. W 1888 r. książę Rohan sprzedał grunt z wieżą Příchovicom. W porozumieniu z władzami wsi wieżę dokończyła sekcja Kořenov DGVJI (Deutscher Gebirgsverein für Jeschken- und Isergebirge). Projektantem wieży był profesor Brausenwetter z Liberca. Ostatecznie wieżę otwarto 14 sierpnia 1892 roku. Uroczystości trwały dwa dni, pierwszego przybyło 8 000 ludzi, a drugiego już tylko 2 000. Książę Kamil Rohan zmarł miesiąc później... W chwili śmierci miał 92 lata.

     Widok z wieży, obecnie od południa ograniczony lasem, dawniej musiał rozpościerać się we wszystkich kierunkach, o czym świadczy ciekawa panorama okolicy, rozrysowana na metalowych płytach na tarasie widokowym wieży. Przy wieży stoi kiosk z wydawnictwami, słodyczami i napojami.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook