Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1721Wszystkich: 13834148

Kopalnia pełna tajemnic

2016-02-11 20:30

     Kopalnia srebra w Srebrnej Górze, do której udało się dotrzeć w połowie listopada jest jeszcze większa i bardziej tajemnicza, niż na początku zakładano. Zbadano już siedemdziesiąt metrów chodników, a kolejne ukryte są pod zalanym szybem. Do kopalni udało się dotrzeć po pięciu latach badań. Dokonali tego: Jan Duerschlag, pasjonat ze Śląska, Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik. Połączyła ich wspólna pasja i przyjaźń. Z materiałów jakie zebrali dowiedzieli się o możliwości istnienia kopalni w centrum Srebrnej Góry i postanowili do niej dotrzeć.

     Głównym zamysłem odkrywców kopalni i zarazem właścicieli gruntu, na którym się ona znajduje jest jej udostępnienie turystom. - Zarówno wnętrze kopalni, jak i jej otoczenie zamierzamy osadzić w realiach, jakie mogły obowiązywać w czasach przełomu wieków średnich i okresu nowożytnego. Do wnętrza kopalni po jej zabezpieczeniu i dostosowaniu do wymogów współczesnego ruchu turystycznego zamierzamy wprowadzić ruchome urządzenia wzorowane na historycznych pierwowzorach. O zasadności takich działań przemawia fakt, że w kopalni zachowały się ślady mocowania takich urządzeń. Istnieje szansa pozyskania i umieszczenia w kopalni narzędzi górniczych, które zgromadzono na ekspozycji w twierdzy srebrno górskiej - ujawnia Jan Duerschlag.

     Minie jeszcze trochę czasu zanim kopalnia srebra zostanie udostępniona turystom, ale są już wstępne ustalenia. W programie ścieżki dydaktycznej przewiduje się uwzględnić obiekty związane z dawnym wytopem srebra oraz towarzyszące działalności górniczo-hutniczej: kuźnię, mennicę, piece chlebowe, które będą współtworzyć otwarte, żywe muzeum.

     - Konieczne będą także obiekty gastronomiczne i handlowe, których architektura, asortyment, jak i wystrój będą nawiązywały do minionych epok. Otoczenie kopalni widzimy jako miejsce organizowania warsztatów historycznych przywołujących zapomniane już dzisiaj zawody – dodaje Jan Duerschlag.

     Kopalnia jest znacznie większa, niż przypuszczano. Łączną długość rozpoznanych wyrobisk kopalni można obecnie oszacować na 230 metrów. Pierwszy pokład to około 120 metrów długości, kolejny niższy i częściowo zalany, to niecałe 50 metrów. Do trzeciej części prowadzi zalany szyb, który muszą zbadać nurkowie. Jej długość wstępnie szacuje się na 40-50 metrów. Na oddanie kopalni turystom będzie potrzebna na pewno spora dotacja ze środków zewnętrznych. Gmina i właściciele działki już zapowiedzieli, że będą razem współpracować.

Ilona Leszczyńska – Gazeta Ząbkowicka
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomasz Rzeczycki, autor "Góry Polski"2016-02-16 12:06

    Nie tylko Jan Duerschlag jest pasjonatem ze Śląska, także Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik to pasjonaci żyjący na Śląsku.

Komentarz
Facebook