Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

 • 2024-04-17 08:17

  Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 174Wszystkich: 13776251

Nowa mapa Rudaw Janowickich

2022-07-07 12:37

     Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass, które uraczyło nas nową pozycją w swej ofercie: mapą turystyczną „Rudawy Janowickie” w skali 1:35 000. I to od razu w wersji papierowej, jak i laminowanej, wodoodpornej, które zyskują sobie coraz większe uznanie wśród turystów.

     Compassowska mapa Rudaw Janowickich obejmuje swym zasięgiem obszar od Jeleniej Góry, Staniszowa i Karpacza na zachodzie, po Pastewnik, Marciszów i Kamienną Górę na wschodzie. Od północy ogranicza ją linia drogi krajowej nr 3, a od południa linia od Karpacza poprzez Kowary do Kamiennej Góry. Mamy więc mapę, która obejmuje Rudawy Janowickie w całości, a na dodatek sięga w wielu miejscach poza opisywane pasmo. Warto też zaznaczyć, że na odwrocie mamy jeszcze mapę okolic Cieplic-Zdroju oraz przełom Bobru na północny zachód od Jeleniej Góry (obie w skali 1:35 000), a także plany centrum Cieplic-Zdroju oraz Jeleniej Góry (w skali 1:10 000). Compass nie zapomniał też o amatorach wspinaczki skałkowej (Rudawy Janowickie to prawdziwa mekka dla wspinaczy dolnośląskich), dodając plany pięciu rejonów wspinaczkowych: Sokoliki i Krzyżna Góra, Skalne Bramy z Mostem i Piecem, Grupa Decjusza, Zamek Bolczów oraz Starościńskie Skały i Pieklisko.

     Mapa ma przyjazny dla odbiorcy rysunek i kolory, przez co jest czytelna i przyjemnie używa się jej w terenie. Szlaki podzielone są na odcinki i przy każdym znajduje się kilometraż oraz czas, jaki jest potrzebny na jego przejście. To spore ułatwienie, które doceniamy już na etapie planowania naszej wędrówki. Jeśli chodzi o treść turystyczną, jest ona zadowalająca i pozwala zaplanować nie tylko samą wędrówkę, ale też noclegi, czy wyżywienie na trasie. Trochę szkoda, że wydawnictwo nie postarało się o umieszczenie na mapie sklepów spożywczych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach… Co prawda, ikonka sklepu spożywczego jest w legendzie, ale już znaleźć jakąś na samej mapie jest niezwykle trudno.

     Niemniej jednak, korzystając z wcześniej wydanych przez Compass map (a w ich sudeckiej ofercie jest już ich całkiem sporo), mogę z czystym sumieniem polecić mapę Rudaw Janowickich. Przejrzałem ją dość dokładnie, czas jeszcze oczywiście na praktyczną przygodę z mapą w terenie, ale to będzie musiało jeszcze trochę poczekać… Nie omieszkam jednak tego opisać na łamach NaszychSudetów, gdy tylko wybiorę się w szczególnie mocno lubiane przeze mnie Rudawy Janowickie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Zobacz także:
mapa w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Marek z Morza2023-01-17 12:13

  Fischbacher - zgoda co do mapy. Miejsce warte wędrówek.

 • Tomek Nawrot2022-07-08 09:23

  Ktoś z was był na Janowickich Garbach? Wygląda to miejsce na interesujące. Ciekawe, że nie ma tam szlaków. Zdjęcie z widokiem na Krzyżną Górę zrobione jest chyba z Karpnik?

 • Tomasz Rzeczycki, autor "Góry Polski"2022-07-18 23:31

  Byłem na Janowickich Garbach w 2021 roku. Ze zbocza roztaczał się ładny widok na Krzyżną Górę i Sokolik, bo las był tam wycięty. Dawny kamieniołom był już zdecydowanie zarośnięty. Wygodne podejście drogą odchodzącą od zielonego szlaku.

 • Fischbacher2022-09-21 13:57

  Kupiłem, to napiszę. Mapa zupełnie nic nie wnosi ponad to, co oferuje konkurencja, na dodatek w większej skali 1:25 000. Nawet jest uboższa w treść od tamtych map. Sudeckie mapy Compassu w skali 1:35 000 są na dodatek wybitnie niekartometryczne, bo który turysta szybko obliczy w pamięci, ile centymetrów będzie mierzył na mapie odcinek 1 km? "Rudawy Janowickie" zawierają też wiele błędów, np. niezaznaczone punkty widokowe na Kozińcu, Jeleniej Skale, Brzeźniku, Buczniku, Mężykowej czy na skałach Sośnik i Czyżynki na Gapach, a zaznaczony na Czole od wielu lat jest zarośnięty lasem. Idziemy dalej: brak asfaltowej ścieżki rowerowej z Malinnika do Balatonu albo zaznaczone i opisane ruiny wieży widokowej na Kozińcu, po której już praktycznie nie ma śladu. Nie ma takich gór jak "Góra Pastwa", "Góra Gapy", są za to "Pastwa" i "Gapy", zaś skała Trafalgar nosi polską nazwę Zadory (Trafalgarem to ona była "za Niemca"). Parnas to nie skała, tylko zagospodarowany w XVIII wieku teren na stromym zboczu doliny Bobru (dzisiaj tam jest zwykły las). Krzyża na Grabowcu (a właściwie rzeźby) od dawna nie ma, podobnie jak asfaltu w Pogańskiej Dolinie (szybko zniszczony przez erozję). Zaś Łomnicka Grota od kilku lat jest niedostępna dla osób postronnych, gdyż teren został wydzierżawiony i ogrodzony. Turysta, który zechce ją zobaczyć, nie dotrze do groty, gdyż zatrzyma go ciągnący się kilometrami wokół tego terenu płot z siatki. Natomiast Ostra Mała to jest skała, a nie kulminacja, i nie mierzy 935 m n.p.m. A po co dodatkowe kartony z Doliną Bobru i okolicami Cieplic na mapie Rudaw Janowickich to już w ogóle nie rozumiem. Lepiej było dodać np. wzgórza leżące na południe od Szarocina, które w najnowszym podziale geograficznym Polski zostały włączone do Rudaw Janowickich. Szkoda, że piszący swoją pochwalną recenzję nie wyłapał na mapie takich niuansów (mimo że - jak zapewnia w tekście - "przejrzał ją dość dokładnie"), narażając nieświadomych turystów na zbędne koszta oraz zawód spowodowany niezgodnością treści mapy z realiami. Albo ktoś mu za nią zapłacił, albo takich dzisiaj mamy przewodników. Albo jedno i drugie. Reasumując: nie polecam. Nie wiem, po co Compass pcha się na tereny, dla których nie jest w stanie zaoferować lepszego produktu od tego, jaki od dawna ma w sprzedaży konkurencja.

Komentarz
Facebook