Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 107Wszystkich: 13819580

Wędrowna wystawa „Biografie symboliczne”

2016-12-08 06:45

     W grudniu w dolnośląskich muzeach prywatnych zaprezentowana zostanie multimedialna wystawa powstała w ramach projektu Fundacji Ari Ari „Symbole Walczące”. Ekspozycja zatytułowana „Biografie symboliczne” powstała w wyjątkowych okolicznościach jako efekt pracy warsztatowej muzealników i młodzieży z 5 różnych muzeów społecznych - głównie z terenów Dolnego Śląska. W efekcie współpracy powstała ekspozycja w formie aplikacji mobilnej, prezentującej po jednym przedmiocie z kolekcji każdego muzeum.

     Po premierowej prezentacji wystawy i aplikacji w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, która odbyła się 18 listopada, wystawa prezentowana będzie po kolei w każdej z partnerskich placówek. W najbliższych dniach planowane są pokazy wystawy w Malczyckiej Stoczni w sobotę 10 grudnia oraz w 17 grudnia o godz.16:00 w Ludwikowicach Kłodzkich - pokaz wystawy odbędzie się w Muzeum Sowiogórskim (dawny kościół ewangelicki) i zostanie połączony z prezentacją spektaklu przygotowywanego przez młodzież podczas warsztatów aktorskich, odbędzie się też koncert śpiewaczki i aktorki Danuty Gołdon.

 

O WYSTAWIE

     „Poprzez wystawę chcieliśmy pokazać symboliczne znaczenie przedmiotów tworzących naszą codzienność. Ich esencję, głęboko zakorzenioną w materialnej strukturze rzeczy. Życie przedmiotów, często związane z osobami ich używającymi, kiedyś się kończy. Wtedy najczęściej zostają wyrzucone na śmietnik historii. Niekiedy jednak ich los jest inny – trafiają do kolekcji i zbiorów muzealnych, stając się materialnym świadkami minionych wydarzeń. Opowiadają o życiu swoich właścicieli, składają się na ich symboliczną biografię”.

     Na wystawie zobaczyć będzie można m. in. pamiątki osobiste oraz nietypowe zabytki, nie prezentowane wcześniej szerokiej publiczności m. in. obraz z królową Jadwigą, pamiątkową filiżankę z wizerunkiem Malczyc, liniał, medal okolicznościowy oraz kronikę Nowej Rudy.

O APLIKACJI

     Multimedialna aplikacja „Symbole Walczące” pozwala przenieść muzealne eksponaty w wirtualną przestrzeń.  Dzięki cyfrowym metodom wystawienniczym i archiwizacyjnym, opowieść o tych przedmiotach staje się czymś więcej, niż tylko oglądaniem. Prezentacja dokumentacji, błyskawiczne odniesienia do zasobów cyfrowych, umożliwiają poznawanie nie tylko historii, ale i rozmaitych kontekstów muzealnych rzeczy. Mobilna aplikacja wzbogaca doświadczenia podczas zwiedzania, które można odbywać o każdej porze i w dowolnym miejscu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.symbolewalczace&hl=pl 

 

O PROJEKCIE

     Symbole Walczące to projekt edukacji historycznej i medialnej, który realizujemy wspólnie z muzealnikami oraz młodzieżą z mniejszych i większych miejscowości od 2014 roku. Organizujemy warsztaty i spotkania, których efektem są wystawy złożone z pamiątek, przedmiotów, dokumentów i artefaktów kolekcjonerskich, zgromadzonych w muzeach. 
W czasie pracy chcemy zainspirować do oryginalnych odpowiedzi – przygotowania wystaw i prezentacji, które będą nie tylko edukacyjnym doświadczeniem i promowaniem małych muzeów, ale staną się prawdziwym kulturalnym wydarzeniem w miejscowości i w regionie.

     W ramach tegorocznych działań w każdym z partnerskich placówek zrealizowaliśmy warsztaty dla młodzieży, skupione wokół wybranych do wystawy przedmiotów. Młodzież poznając przeszłość pamiątek muzealnych oraz ich właścicieli mogła jednocześnie zagłębić się w historię swojego regionu. 

http://symbolewalczace.pl/muzea-spoleczne/o-projekcie 

     Inicjatorem i pomysłodawcą działania jest Fundacja Ari Ari.

[Stefania hrycyk-Kubat]
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook