Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 830Wszystkich: 13816617

Wilki wróciły w Karkonosze

Fot. Artur Pałucki, Karkonoski Park Narodowy
Fot. Artur Pałucki, Karkonoski Park Narodowy
2017-04-01 09:47

     Kilka lat temu pojawiły się informacje o wilkach widzianych w rejonie czeskiego Žacléřa. Tamta wataha zamieszkała na pograniczu południowych Karkonoszy. Były też doniesienia o tropach lub zabitych zwierzętach w górach. Nie było jednak twardych dowodów. Obecnie są.

     - Wilki zasiedliły na powrót Karkonosze – mówi przyrodnik z Karkonoskiego Parku Narodowego, Artur Pałucki. - Mamy zdjęcia tych zwierząt. To nie są migrujące wilki, ale osiadłe u nas. Prowadzimy ich stały monitoring. 

     Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego mówi, że wilki są kolejnymi dużymi drapieżnikami, których powrót obserwujemy. - Około 10 lat temu wróciły rysie, obecnie mamy do czynienia z wilkami – mówi dyrektor Raj. - Mają co jeść, bo jeleni w parku narodowym jest zbyt dużo. Powinno być ich 25 na tysiąc hektarów, a potrafi być ponad 80. Wilki wyeliminują najsłabsze sztuki, wpłyną na zdrowie całej populacji. Jelenie nie będą też mogły paść się niczym krowy na pastwisku. Będą się musiały przemieszczać. Obecność wilków jest dobra dla całego ekosystemu.

     Artur Pałucki podkreśla, że wilki nie są zagrożeniem dla ludzi. - Spotkanie z nimi to zwykle przypadek. Wilki unikają ludzi, nie lubią naszego zapachu, bajki o złych wilkach zjadających dobre dzieci to historie wyssane z palca - mówi. - Wilki interesują się tak naprawdę tym, co mogą zjeść. To są dziki, jelenie, no i czasami, o tym warto wspomnieć, psy.

     Powrót dużych drapieżników, powroty ptaków, które zniknęły przed wieloma laty z Karkonoszy, to jak podkreśla dyrektor KPN, Andrzej Raj, efekt konsekwentnie realizowanej strategii ochrony przyrody. Została wypracowana jeszcze w poprzednim wieku, 25 lat temu, i jedynie z drobnymi korektami jest realizowana do dziś.

 

[materiały prasowe Karkonoskiego Parku Narodowego]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook