Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 393Wszystkich: 13818225

Wiosna z muzyką dawną w Sudetach

2018-05-12 07:48

     "Maj z muzyką dawną" to przedsięwzięcie niezwykłe. Zaczęło się kilkadziesiąt lat temu, gdy w głowach kilku studentek kulturoznawstwa zrodziła się myśl prezentacji szerokiej publiczności muzyki powstałej czasami kilka wieków temu. Idea przetrwała do dnia dzisiejszego i z małego przeglądu zrobił się duży, cieszącyc się uznaniem melomanów festiwal.

     Tegoroczna edycja festiwalu "Maj z muzyką dawną" trwać będzie do 10 czerwca, dlatego słowo "maj" powinno zostać zastąpione słowem "wiosna". W tym roku z piękną muzyką, komponowaną od czasów głębokiego średniowiecza po barok obcować będziemy już po raz dwudziesty siódmy. Nie tylko we Wrocławiu, jak to głównie miało miejsce w przeszłości, ale również w wielu miejscach poza stolicą Dolnego Śląska, na przykład w Kamiennej Górze, Belawie, czy kilku niezwykłych miejscach na ziemi kłodzkiej.

     Pierwszy koncert odbędzie się we Wrocławiu, gdzie w sobotę wieczorem 12 maja w kościele Opatrzności Bożej posłuchamy Ensemble Musaicum w programie zatytułowanym "Marcin Luter i Pani Muzyka". Dzień później organizatorzy zapraszają do Szczawna-Zdroju, gdzie w niezwykłej jazzowej aranżancji, zagranej przez zespół The 5th Season, posłuchać będziemy mogli "Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego. To jeden z kilku tegorocznych koncertów, na który koniecznie trzeba się wybrać!

     Innym niezwykłym wydarzeniem będą z pewnością koncerty gruzińskiego, męskiego Narodowego Chóru Adżarii Batumi. Ich zaproszenie to ukłon w stronę Gruzji i regionu Andżuria, z którą ostatnio województwo dolnośląskie nawiązało ścisłą współpracę, nie tylko gospodarczą, ale i kulturalną. Gruzińscy artyści zaprezentują muzykę sakralną i cerkiewną z VII-XIII wieku.

     Nie sposób oczywiście zaprezentować wszystkich koncertów (jest ich w sumie ponad dwadzieścia), ale wspomnieć trzeba o miejscach, w których będą się odbywać. Poza Wrocławiem, gdzie artystów usłyszymy m.in. w Starym Klasztorze, Narodowym Forum Muzyki i w Ratuszu, na koncerty wybrać się będzie można również do wspomnianego już Szczawna-Zdroju, a także do Kamiennej Góry, Bielawy, Kudowy-Zdroju, Lądka-Zdroju, Konradowa, Bolesławowa, Lewina Kłodzkiego, Dusznik-Zdroju, Radkowa, Kłodzka, Międzylesia oraz do Goszcza koło Twardogóry.

     Bilety na poszczególne koncerty nie są drogie, na przykład w Szczawnie-Zdroju za posłuchanie Vivaldiego w jazzowej aranżacji zapłacimy 20 zł, podobne ceny obowiązywać będą na część pozostałych koncertów. Część, ponieważ na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Co więcej, poza koncertami w Narodowym Forum Muzyki, na wszystkie pozostałe koncerty wstęp wolny mają studenci i uczniowie, po okazaniu ważnej legotymacji szkolnej, czy studenckiej. To świetna decyzja organizatorów, którzy w ten sposób chcą zachęcić młodych ludzi do poznania tej szczególnej pod względem artystycznym muzyki. Zatem: naprawdę warto skorzystać!

     Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na facebookowym profilu.

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Zobacz także:
informator festiwalu "Maj z muzyką dawną" online 

 

Galeria

 
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook