Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1664Wszystkich: 13815541

Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach

2016-12-12 08:53

     Książka wyglądem przypomina szkolny brulion i przywodzi na myśl czasy LO. Jednak już po chwili rozpoznaję na okładce kopalnię „Wolność” i zielony kolor, który nawiązuje do logo Kowar, oraz tytuł „KYЗНEЦKИE РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach”.

     Praca ma charakter popularnonaukowy. Opracował ją Bogusław Dąbrowski, który był m.in. kierownikiem gr. poszukiwawczej nr 4, starszym inspektorem ochrony przed promieniowaniem i BHP oraz kierownikiem wydziału transportu. B. Dąbrowski, jak sam podkreśla, korzystał z wielu źródeł, aby przekazać wiedzę potomnym „w sposób przystępny, krótki i zrozumiały dla wielu”. Zebrał obecnie dostępne materiały (wspomnienia, artykuły, referaty na konferencje i własne obserwacje) w postaci pracy zbiorowej, której autorami poszczególnych rozdziałów są byli pracownicy ZPR-1.

     Powoduje to, że język książki jest momentami potoczny, innym razem trudny, techniczny. Zdarzają się powtórzenia czy błędy, np. w rozdziale 12 czytamy, że leczenia pacjentów w podziemnym inhalatorium radonowym zaprzestano w 1993 roku, a kilka stron dalej, że zamknięto je już w 1989 roku. Inny przykład: „materiały tekstowe (…) znajdują się w zbiorach Wojewódzkiego archiwum w Jeleniej Górze”.

     Powyższe mankamenty nie umniejszają wartości książki, chociażby ze względu na to, że samo zebranie materiałów w niej zawartych pochłania bardzo dużo czasu, a w dziele B. Dąbrowskiego „podane są one na tacy”. Z „KYЗНEЦKИE  РYДНИКИ…” możemy poznać historię obiektów ZPR-1, lokalizację złóż uranu i zakres robót górniczych, przebieg prac geologiczno-poszukiwawczych i eksploatacyjnych rud uranowych, wysokość wynagrodzeń pracowników oraz dowiedzieć się o organizacji transportu, a także o zagrożeniu radiacyjnym pracowników kopalń uranowych i środowiska naturalnego.

     Całość uzupełnia płyta DVD z filmami, zdjęciami oraz fotokopiami dokumentów i map górniczych. Dodatkowo do wydania w twardej oprawie dołączono wersję drukowaną fotokopii „Mapy geologicznej Sudetów i ich przedgórza północnego” z legendą przetłumaczoną z języka rosyjskiego.

     Książka „KYЗНEЦKИE  РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach” może być pomocna dla przewodników i pilotów wycieczek. Na pewno zainteresuje eksploratorów kopalń i osoby zajmujące się turystyką podziemną. Mnie lektura zajęła ok. 4 godziny.

Zbigniew Piepiora

 


W. Adamski, J. W. Bareja, B. Dąbrowski, K. Muras, S. Wisznikow-Pilak, W. Masłowski, B. Tomys, F. Gawor, KYЗНEЦKИE  РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach. Wydawnictwo AD-REM i ZGK – Pracownia Regionalna, Jelenia Góra, 2016, ISBN 978-83-65295-57-6, s. 118. Książka w dwóch wersjach: 1. w oprawie twardej z wewnętrznymi stronami okładki i mapą, 2. w oprawie miękkiej. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Pana Wojciecha Dąbrowskiego oraz Związkowi Gmin Karkonoskich.

 


Zobacz także:
książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Jacek Mielcarek2016-12-13 19:45

    Na bezrybiu i rak ryba. Uważam iż dobrze się stało, że zebrano różne materiały na temat kowarskich kopalń uranowych. Pomimo, że mogły już być częściowo publikowane w lokalnym "Kurierze Kowarskim". Dla zainteresowanych potrzebne wydawnictwo.
    ps.jeszcze się okaże, że największym minusem tej książki będzie mały nakład i trudność dostępu do książki.

  • Marian Piasecki2016-12-18 18:45

    Do nabycia w sklepiku Parku Miniatur
    Pozdrowienia dla wszystkich miłośników historii kowarskich

Komentarz
Facebook