Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 99Wszystkich: 13819572

Zapomniane zabawki

Fot. Andrzej Nowak
Fot. Andrzej Nowak
2016-12-04 09:28

     Po zbierającej bardzo dobre recenzje „Ince”, Teatr Integracyjny Arka przygotowuje kolejny ciekawy projekt artystyczny. Tym razem chodzi o spektakl dla dzieci przybliżający Zbrodnię Katyńską i zsyłki na Sybir. Już sam tytuł jest bardzo wymowny: „Zapomniane zabawki - dzieci Katynia”.

     Czy można tak bolesne i ważne wycinki polskiej historii jak Zbrodnia Katyńska oraz wywózki na Syberię pokazać dzieciom? Okazuje się, że tak. Twórcy uważają, że nawet trzeba. Bo tej historii nie wolno odwlekać, aż człowiek „dojrzeje” nie wiadomo właściwie kiedy. To ona sprawia, że my, jako Polacy, dojrzewamy. Dlatego realizują przedstawienie oczami dziecka. 

     - Najpierw myślałam o obrazie dla dorosłych, ale później wpadły mi do głowy lalki i zabawki, które dzieci dostały od matek, ojców, babć i dziadków, ciotek oraz wujków np. na święta pod choinkę i te zabawki zostały... A ich bliskich nie ma, ponieważ leżą na obcej ziemi, a właściwie w obcej ziemi. To bardzo wymowne. - mówi reżyser przedstawienia Renata Jasińska. 

     Jak tłumaczy, zabawki wyrażają całe cierpienie i strach Polski. - Pomyślałam, żeby oczami dziecka, z jego perspektywy zrealizować dla ośmiolatków i starszych przedstawienie mówiące o drodze do świętej ojczyzny. Tej pięknej, dobrej ojczyzny, o której wszyscy marzymy - wyjaśnia R. Jasińska.

     Jak przyznaje, dużo czytała o Zbrodni Katyńskiej, lecz największe wrażenie zrobiła na niej książka Teresy Kaczorowskiej pt „Dzieci Katynia”. Ta pozycja stała się motywacją do przetworzenia trudnej historii na teatralne deski. 

     - Piękne i wzruszające wspomnienia ludzi trochę starszych ode mnie o ich ojcach, którzy zostali zamordowani w Katyniu, o ich dziejach, o gułagach, o syberyjskich nieszczęściach - opisuje reżyserka teatralna. 

     Wyobraziła sobie dzieci żyjące we Lwowie (gdzie urodziła się jej mama) i w Wilnie. Dzieci, które nagle doświadczyły strasznej wojny. Ich ojcowie zostali wywiezieni i zabici przez potwory z zachodu i ze wschodu, czyli Hitlera i Stalina. 

     - A reszta rodzin: mamy, babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie, kuzyni znaleźli się na Syberii w ZSRR. Dlaczego? A co się stało z zabawkami tych dzieci? - pyta Renata Jasińska. 

     Odpowiedź jest prosta. Zabawki zostały. One, podobnie jak ich mali właściciele, nie rozumiały, dlaczego niektórzy dorośli chcą wojny. Bo dzieci na całym świecie w przeszłości i teraźniejszości pragną pokoju oraz miłości. Chcą się niewinnie bawić i śmiać się. 

     Z takiej inspiracji powstało przedstawienie o dzieciach, potworach, zabawkach, lesie katyńskim i poszukiwaniu świętej ojczyzny. Miejscu pełnym miłości, które znajduje się 
w sercu każdego dziecka. Tylko dzieci potrafią do niego dotrzeć, bo mają czyste serca.

     Przedstawienie rozpoczyna pokazanie postaci pewnego artysty z Polski, który wraca z Syberii. Artysta jest trochę smutny, pogrążony w nostalgii. Staje się także psychologiem dla zabawek, które spotyka. One także czują smutek, bo razem z dziećmi były świadkami wojny w roku 1939, gdzie do Polski od zachodu wkracza potwór Wroniec na skrzydłach ze swastyką (symbol nazizmu Hitlera), a od wschodu Lwów podbija inny potwór - Szczurzec z dużymi wąsami, strasznymi zębami i z czerwoną gwiazdą na czole (symbol komunizmu Stalina).

     - Spektakl wyzwala na pewno trochę smutku, ale nie zabraknie elementów komediowych. Zapraszamy całe rodziny ze swoimi pociechami - kończy Renata Jasińska. Piękna muzyka autorstwa Łukasza Damrycha, zaangażowani aktorzy, pomysłowe lalki, a także odpowiedzi na pytanie: dlaczego pamięć o naszych przodkach jest taka ważna? Skąd wzięło się tak wielkie zło II wojny światowej, które dotkliwie zraniło Polskę? Wszystko w profesjonalnej i przystępnej, dostosowanej do odbioru dzieci formie. 

PREMIERA: 17 grudnia godz. 19.

[materiały prasowe Teatru Arka]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook